Europoslanci se chystají na emisní reparát | E15.cz

Europoslanci se chystají na emisní reparát

Energetické firmy a další producenti škodlivých emisí mají během let 2013 až 2020 získat 108 milionů povolenek zdarma.
Energetické firmy a další producenti škodlivých emisí mají během let 2013 až 2020 získat 108 milionů povolenek zdarma.
• 

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Europoslanci zase hýbou cenami emisních povolenek. V dubnu odmítnutím plánu Evropské komise na odklad dražeb 900 milionů povolenek sestřelili jejich cenu pod tři eura za tunu. Teď se chystají hlasovat znovu a cena povolenek roste. Firmy a investoři jsou ochotni platit více než čtyři eura za tunu CO2 právě v očekávání, že europoslanci tentokrát odklad, takzvaný backloading, posvětí.

Příští středu se k opakovanému hlasování sejde výbor pro životní prostředí. Poslanci podali více než padesát pozměňovacích návrhů. Paradoxně jich většina odmítá odklad aukcí povolenek z let 2013 až 2015 na roky 2019 a 2020. Tvrdí, že evropské emise klesají díky limitům na emise a nízká cena povolenek na tomto trendu nic nezmění. Několik europoslanců dokonce chce do novely směrnice prosadit, že celý systém obchodování s povolenkami (EU ETS) v roce 2021 zanikne.

Objevily se ale i nápady zastánců odkladu, které by komisi donutily, aby část stažených povolenek na konci obchodovacího období prodala sama a výnos investovala do vývoje nízkouhlíkových technologií. „Očekávám, že i tentokrát výbor backloading schválí. Jak bude hlasovat plénum, se zatím odhadnout nedá. Klíčové bude, jestli se nějak změní názory části poslanců z frakce Evropské lidové strany, kteří v dubnu hlasovali proti,“ řekl deníku E15 Miroslav Ouzký, člen výboru a europoslanec za ODS.

„Na trhu převažuje názor, že výbor odklad aukcí odsouhlasí, v plénu tentokrát projde, ale pak se celý proces potáhne. Členské státy se budou muset jednoznačně vyjádřit při jednání v radě. Třeba hlavní hráč, Německo, dříve než po podzimních volbách své stanovisko mít nebude,“ vysvětluje Kateřina Kolaciová ze společnosti Vertis, která s povolenkami obchoduje.

V plénu by europoslanci měli o odkladu povolenek hlasovat 2. července. „Na rozdíl od sociálnědemokratických kolegů se nedomnívám, že je nutné zachraňovat systém emisního obchodování,“ říká místopředseda Evropského parlamentu Oldřich Vlasák (ODS). Vychází tak vstříc českému průmyslu, který backloading a následný růst cen povolenek odmítá. Z českých subjektů návrh komise vyhovuje jen ČEZ.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.