Evropě chybí LNG terminály i dodavatelé | e15.cz
Štítek Premium

Evropské LNG terminály narážejí na své limity, německá jednání s Katarem o dodávkách váznou

Pavla Palaščáková

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Evropská unie se naplno pustila do nahrazování ruského plynu a sází zejména na LNG. Některé terminály na zkapalněný plyn na starém kontinentu jsou na hraně kapacity, v plánu je tak řada nových projektů. Zejména Německo usiluje o rychlou změnu orientace a chce rekordním tempem instalovat hned čtyři plovoucí terminály. Problémem však může být i zajištění dodatečných dodávek, zásadní jednání mezi Berlínem a Katarem o dlouhodobé smlouvě vázne.

Rusko loni poslalo do Evropy 155 miliard krychlových metrů plynu, zhruba čtyřicet procent jejích potřeb. Evropská unie v březnu v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu předestřela ambiciózní plán snížit letos závislost na tomto dodavateli o dvě třetiny. Zásadní roli v tom má hrát zkapalněný plyn. Navzdory evropským ambiciózním infrastrukturním plánům ale odborníci zůstávají skeptičtí.

Plán Česka při odstavení dodávek plynu

Video se připravuje ...

„K dispozici jednoduše není dostatek LNG na pokrytí poptávky. V krátkodobém horizontu to v Evropě způsobí tuhou zimu. Pro producenty to značí další LNG boom, ale přijde příliš pozdě na to, aby prudký nárůst poptávky uspokojili,“ uvedl podle webu Oilprice Kaushal Ramesh z energetické poradenské společnosti Rystad Energy. Dodal, že se tak dá čekat chronický nedostatek plynu a vysoké ceny. Brusel přitom chce, aby členské státy před zimou naplnily své plynové zásobníky aspoň z osmdesáti procent.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah