Exxon Mobil a Chevron kvůli levné ropě vydělaly výrazně méně | E15.cz

Exxon Mobil a Chevron kvůli levné ropě vydělaly výrazně méně

Exxon Mobil, ropa
Exxon Mobil, ropa
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prudký pokles cen ropy ve srovnání se situací před rokem nepříznivě ovlivnil hospodaření předních amerických energetických kolosů Exxon Mobil a Chevron. Dividendy však akcionářům firmy vyplatí. Exxon Mobil, který je největší veřejně obchodovanou ropnou firmou na světě, ve druhém čtvrtletí vydělal 4,2 miliardy dolarů, tedy 102,8 miliardy korun, což je propad o 52 procent. Zisk Chevronu klesl dokonce o 90 procent na 571 milionů dolarů, tedy téměř 14 miliard korun.

Exxon těžil zejména ze zpracování a prodeje ropy a dařilo se i chemické divizi, které obě těží z nízkých cen ropy a plynu. Zisk z rafinační činnosti a prodeje se díky vyšším maržím a solidní poptávce zvýšil o 795 milionů USD na 1,5 miliardy USD. V divizi průzkumu a těžby nicméně spadl na dvě miliardy USD z 7,9 miliardy USD před rokem.

Exxon Mobil zvýšil těžbu ropy a zemního plynu o 3,6 procenta na čtyři miliony barelů ropného ekvivalentu denně (boe/d). O dvě procenta na 2,6 milionu boe/d zvýšil produkci konkurenční Chevron. Firma dnes oznámila, že ve druhém čtvrtletí vytvořila čistý zisk 30 centů na akcii, zatímco o rok dříve to bylo . Ve stejném období před rokem to bylo 2,98 USD.

Ceny ropy zahájily prudký sestup loni v létě. Severomořská ropa Brent se nyní pohybuje kolem 53 dolarů za barel, zatímco před rokem stála více než 100 dolarů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah