Farmaceutická společnost téměř zdvojnásobila svou hodnotu, stačila jedna špatná zpráva | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Farmaceutická společnost téměř zdvojnásobila svou hodnotu, stačila jedna špatná zpráva

Farmaceutická společnost téměř zdvojnásobila svou hodnotu, stačila jedna špatná zpráva
ilustrační
• 
ZDROJ: profimedia.cz
Arsen Lazarevič

Arsen Lazarevič

Farmaceutická společnost Pernix Therapeutics Holdings, která se specializuje na výrobu léčiv užívaných v oblasti psychiatrie a neurologie, zažila minulý týden výrazný růst svých akcií – na své hodnotě přidaly úctyhodných 41 procent. Vděčí za to přitom poměrně bizarní situaci. 

„Za vše může pondělní tisková zpráva, kde společnost oznámila, že došlo k výrobnímu problému u léku na tlumení bolesti Zohydro ER (verze s 20 miligramy) a bude k dostání až od prvního čtvrtletí 2018,“ vysvětlil Joshua Rodriguez ze serveru Cnafinance.com s tím, že tuto informaci pochopili investoři diametrálně jinak: Na trhu jsou totiž k dispozici stále verze téhož léku, které obsahují deset miligramů léčiva.

Každý racionální lékař proto místo jednoho dvacetimiligramového balení předepíše balení dvě desetimiligramová. A akciová rallye začala. Ještě v pondělí se titul Pernix prodával za 4,38 dolaru, v pátek uzavřel na hodnotě 6,19 dolaru.

Farmaceutické firmy: zavádění nových léků je v Česku pomalé

Růst akcií přitom přišel po katastrofálních finančních výsledcích za čtvrté čtvrtletí minulého roku, kdy firmě meziročně propadly tržby o 27 procent a společnost utržila 30,17 milionů dolarů.

Celkově v minulém roce společnost utržila 140 milionů dolarů, zatímco ztráta dosáhla závratných 169 milionů dolarů – především z důvodu rozsáhlých akvizic. Šéf firmy John Sedor ale i přesto zůstal optimistický: „Od července roku 2016, kdy jsme restrukturalizovali divizi obchodu, jsme dosáhli pokroku ve zlepšování výkonnosti podnikání,“ řekl.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!