Finanční problémy zastavily plány Tesly na expanzi továrny na baterie | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Finanční problémy zastavily plány Tesly na expanzi továrny na baterie

ČTK

Americká společnost Tesla a japonská firma Panasonic pozastavily plány na rozšíření výroby v jejich největším závodě na výrobu baterií pro elektrické vozy nazývaném Gigafactory 1. Oba partneři plánovali v příštím roce zvýšit kapacitu o 50 procent, finanční problémy je však přiměly plány změnit. Napsal to dnes japonský list Nikkei bez uvedení zdroje svých informací.

Zpráva přichází v době, kdy mezi investory rostou obavy ze slabší poptávky po vozech Tesly. Ta patří mezi největší výrobce elektrických aut a Panasonic je jedním z největších světových výrobců baterií pro elektrická auta.

Panasonic v reakci na zprávu agentuře Reuters pouze řekl, že studuje další investice do výroby baterií ve společném podniku s Teslou. Tesla se ke zprávě nevyjádřila.

Gigafactory vyrábí baterie pro malý sedan Model 3 od ledna 2017 a obě firmy do závodu investovaly 4,5 miliardy dolarů (102,2 miliardy korun). Firmy chtěly do roku 2020 zvýšit kapacitu produkce na zhruba 54 gigawatthodin ročně ze současných 35 GWh.

Nový model od Tesly má označení Model Y a dokáže odvézt i sedmičlennou rodinu

Dodávky vozů Tesla v prvním čtvrtletí klesly proti předchozím třem měsícům o 30 procent, hlavně kvůli pomalejšímu růstu v Číně, nižším daňovým úlevám a problémům s logistikou. Pokles vyvolal obavy o budoucí vývoj poptávky po modelech Tesly, přestože spoluzakladatel společnosti Elon Musk potvrdil výhled prodeje na letošní rok.

Panasonic vykázal z výroby baterií pro elektrické vozy Tesly za loňský fiskální rok provozní ztrátu přes 20 miliard japonských jenů (4,1 miliardy korun). Ztráta se prohloubila ve srovnání s předchozím rokem kvůli zpoždění začátku výroby Modelu 3. Baterie tvoří zhruba polovinu nákladů na výrobu tohoto vozu, jehož cena začíná na 35 tisíc amerických dolarů (795 tisíc korun).

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!