Ford loni zvýšil zisk na šestinásobek, prodej v USA je na rekordu | E15.cz

Ford loni zvýšil zisk na šestinásobek, prodej v USA je na rekordu

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čistý zisk americké automobilky Ford Motor loni vzrostl na 7,4 miliardy dolarů (183 miliard korun), což je proti zisku z předchozího roku zhruba šestinásobek. Prodej aut na americkém trhu přitom firma zvýšila na rekord. Dobře si Ford vedl i v posledním čtvrtletí roku, kdy se jeho zisk zdvojnásobil, sdělila dnes společnost.

Celoroční zisk 1,84 dolaru na akcii překonal očekávání analytiků, kteří podle agentury FactSet čekali v průměru 1,73 dolaru, Celkové tržby stouply o čtyři procenta na 150 miliard dolarů a rovněž předčily odhady. Globální prodej vozů skupina zvýšila o pět procent na 6,6 milionu.

Většinu peněz Ford loni vydělal v Severní Americe. Levnější benzin tam podpořil poptávku po velkých vozech typu pick-up, což je segment, v němž kraluje model Ford F-150.

V Severní Americe hrubý zisk Fordu loni dosáhl 9,3 miliardy dolarů. Firma ale také vykázala rekordní výsledek 765 milionů dolarů v Asii a Tichomoří a v Evropě se poprvé od roku 2011 vrátila do kladných čísel.

Ve čtvrtém čtvrtletí se čistý zisk Fordu zvýšil na více než dvojnásobných 1,87 miliardy dolarů. Čtvrtletní výnosy jí stouply o 11 procent na 40,3 miliardy dolarů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah