Francie bourá překážky stavby nových jaderných elektráren | e15.cz
Štítek Premium

Francie bourá překážky stavby nových jaderných elektráren. Přesto může být příliš pomalá

Stavba jaderné elektrárny Flamanville
Stavba jaderné elektrárny Flamanville
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Marek Kerles - info.cz, swp

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Francouzský parlament v úterý schválil zákon, o kterém sní jaderná lobby v celé Evropě, včetně Česka. Francouzští zákonodárci totiž rozhodli o výrazném zkrácení a zjednodušení povolovacího procesu pro stavby nových reaktorů, a to zejména v případech, kdy má nový reaktor vyrůst v areálu současné jaderné elektrárny nebo vedle něj. Část opozice proti novému zákonu protestuje, podle jeho zastánců bude ale jeho přijetí znamenat zkrácení stavby nového jaderného bloku až o dva roky. K tomu francouzský parlament podpořil rozvoj jaderné energetiky i dalšími opatřeními. Článek vyšel na Info.cz.

Zdlouhavý byrokratický proces, předcházející stavbě, patří k důležitým, ovšem nikoliv jediným důvodům, proč se všude na světě s výjimkou Číny neúměrně prodlužují a prodražují stavby nových jaderných elektráren. Jedině v totalitní Číně, kde roste jeden atomový blok za druhým, dokáží stavitelé dokončit nový reaktor do šesti let a dodržet přitom plánovaný rozpočet.

Ve všech ostatních státech naráží deklarovaný rozvoj jaderné energetiky na výrazné překračování rozpočtů i délky staveb. Poslední nově zprovozněný jaderný blok v Evropě, finské Olkiluoto 3, měl být hotový původně už v roce 2009, nakonec začal dodávat elektřinu až letos. Podobné je to ve francouzském Flamanville, kde stavba nového reaktoru začala v roce 2007, hotová není dodnes.

Přes tyto špatné zkušenosti s dodržováním plánovaného rozpočtu i délky stavby nových reaktorů rozhodla francouzská vláda už loni o nové jaderné expanzi, v jejímž rámci by stárnoucí a často poruchové atomové elektrárny měly nahradit nové bloky. Jinak totiž Francii hrozí, že se z vývozce levné energie stane významným dovozcem, což už se v uplynulé zimě také stalo.

Problém ale zůstává v tom, že kdyby se měly nové reaktory stavět tak dlouho jako ve Flamanville, z ohlášené jaderné renesance by mohlo být fiasko. Z tohoto důvodu, píše o tom například francouzský deník Le Monde, francouzský parlament v úterý schválil zákon o urychlení staveb reaktorů. V jeho rámci by se měly významně zkrátit některé povolovací procesy u projektů jaderných bloků, které mají vyrůst vedle těch starších. Jedná se tedy například o podobné projekty, jakými jsou v Česku dostavba a rozšíření jaderných elektráren Dukovany a Temelín.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah