Fúze farmaceutických gigantů se odkládá, Pfizer vzdal boj o AstraZeneca | E15.cz

Fúze farmaceutických gigantů se odkládá, Pfizer vzdal boj o AstraZeneca

Fúze farmaceutických gigantů se odkládá, Pfizer vzdal boj o AstraZeneca
Sídlo společnosti Pfizer v Praze
• 
ZDROJ: Tomáš Novák/Euro

ČTK

Americký farmaceutický gigant Pfizer dnes vzdal snahu o převzetí britského konkurenta AstraZeneca, za něhož se chystal zaplatit skoro 70 miliard liber (zhruba 2,4 bilionu korun). Rozhodnutí se ale všeobecně čekalo, protože AstraZeneca před týdnem odmítla poslední vylepšenou nabídku Pfizeru a do dnešního termínu už názor nezměnila. Potenciálně největší farmaceutická fúze v historii se tak přinejmenším prozatím neuskuteční.

„Po odmítnutí návrhu správní rady společnosti AstraZeneca Pfizer oznamuje, že nemá v úmyslu předložit nabídku,“ uvedl Pfizer v krátkém sdělení, z něhož cituje agentura Reuters.

Pfizer měl podle britských pravidel pro firemní převzetí čas do dnešního odpoledne na to, aby podal závazný návrh, nebo od pokusů o převzetí odstoupil. Pfizer chtěl, aby jeho návrh vedení britské firmy přijalo, protože nechtěl jít do nepřátelského převzetí.

Na počátku minulého týdne Pfizer zvýšil nabídku na převzetí AstraZeneky o 15 procent na 69,3 miliardy liber. AstraZeneca však i tuto poslední nabídku několik hodin poté znovu odmítla. Sloučením obou firem by vznikla největší farmaceutická společnost na světě.

Pfizer, který je nyní podle výše tržeb druhým největším výrobcem léků na světě, poprvé oslovil AstraZeneku s návrhem na převzetí 5. ledna a pak nabídku ještě třikrát zvýšil. Britská firma, které patří ve farmaceutickém sektoru osmá příčka, všechny nabídky odmítla s tím, že ji výrazně podhodnocují. Firma i britští politici se obávají případného propouštění, zavírání závodů a toho, že AstraZeneca ve Velké Británii přijde o vědecký výzkum.

Pfizer nyní musí podle britských pravidel čekat půl roku, než bude moci učinit novou nabídku. Už po třech měsících si ale může AstraZeneca svůj postoj rozmyslet a začít s Pfizerem o transakci znovu jednat.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!