Gazprom meziročně zvýšil svůj zisk o 11 procent | E15.cz

Gazprom zvýšil zisk o více než desetinu

Gazprom zvýšil zisk o více než desetinu
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Gazprom

ČTK

Největší ruská plynárenská společnost Gazprom v prvním čtvrtletí zvýšila zisk meziročně o 11 procent na 371,6 miliardy rublů (132,4 miliardy korun). Pomohly jí vyšší ceny plynu i také vyšší objem prodeje, uvedla firma.

Čtvrtletní zisk tak překonal očekávání analytiků, kteří jej v průzkumu agentury Reuters odhadovali v průměru na 338,3 miliardy rublů. Tržby společnost zvýšila v porovnání se stejným obdobím vloni o 18 procent na 2,14 bilionu rublů (skoro 763 miliard korun).

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.

Gazprom pokutu platit nebude. Evropská komise ukončila vyšetřování

Kontrolu nad firmou má stát. Gazprom nyní pokrývá zhruba 34 procent spotřeby plynu v Evropě, kde prodává téměř dvě třetiny své produkce. Tržby z prodeje plynu tam v prvním čtvrtletí vzrostly o 28 procent při růstu cen o 17 procent. Objem prodeje se zvýšil o devět procent.

Gazprom si hodlá svou pozici v Evropě nadále upevňovat. Minulý týden podepsal s tureckou vládou smlouvu o výstavbě pozemní části plynovodu TurkStream, který přivede plyn do jižní části Evropy.

Výroba vlaků v České Lípě má expandovat. Místní starostové se bojí přílivu zahraničních zaměstnanců
Italská burza se propadla na desetiměsíční minimum. Může za to politická nejistota

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!