Bombardier investuje 1,5 miliardy korun do rozšíření výroby | E15.cz

Výroba vlaků v České Lípě má expandovat. Místní starostové se bojí přílivu zahraničních zaměstnanců

ČTK

Českolipský výrobce vlakových souprav Bombardier Transportation CR plánuje rozšíření výroby v České Lípě. Investovat hodlá 1,48 miliardy korun a vytvořit chce do tří let zhruba 620 nových pracovních míst. Na projekt rozšíření žádá firma prostřednictvím agentury CzechInvest investiční pobídku.

Informoval o tom dnes server zdopravy.cz s odkazem na materiál, který odeslalo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) do meziresortního připomínkového řízení.

Bombardier plánuje investovat do rozšíření výroby kolejových vozidel a doplnit ji o svařování hrubých staveb vlaků. Součástí expanze má být i vybudování lakovny. Poprvé má Bombardier v České Lípě vyrábět také skříně pro tramvaje, konkrétně pro model Flexity 2 pro Curych.

Výrobce letadel Bombardier vyhrál v obchodním sporu nad Boeingem

O plánovaném rozšíření informovala firma už loni na podzim. Starostové v regionu z toho ale mají obavy kvůli přetížení komunikací i nedostatku pracovních sil.

"Jde nám o to, aby tu nevznikly druhé Kvasiny, to znamená obrovský příliv zřejmě zahraničních zaměstnanců," řekl již dříve starosta Nového Boru Jaromír Dvořák (Starostové pro Liberecký kraj). Na Českolipsku totiž v tuto chvíli chybí nejen kvalifikovaní pracovníci, ale volná pracovní síla vůbec.

Textilní řetězec Vesna dál odmítá zvýšit mzdy. Oproti té průměrné vyplácí zhruba poloviční

Nezaměstnanost v regionu klesla v dubnu na 2,4 procenta, což je historické minimum. Bez práce je na Českolipsku jen zhruba 2200 lidí a ti podle Dvořáka většinou nemají zájem pracovat.

Bombardier zažádal na rozšíření o investiční pobídku. MPO ale vládě navrhne, aby plán firmy nezískal status strategické investiční akce. Projekt se ve velké míře zaměřuje na svařování již dříve svařených dílů do jednoho kusu, který je poté exportován na dohotovení do jiného závodu.

Slovenští konstruktéři v 70. letech zaujali jedním z nejnižších aut na světě, připomeňte si GIOM 1

Stát už dříve oznámil, že chce pobídky více orientovat na byznys s vyšší přidanou hodnotou a novými technologiemi. Bombardier by tak měl podle MPO získat slevu na dani ve výši maximálně 346 milionů korun, nikoliv přímou dotaci na nákup strojního vybavení.

Českolipská firma Bombardier Transportation CR je součástí nadnárodní skupiny Bombardier, která je předním světovým výrobcem dopravních řešení od regionálních a obchodních proudových letadel až po vybavení pro železniční dopravu.

Práce je dost. Ale ne pro starší padesáti let

V České Lípě se aktuálně vyrábějí osobní vlaky pro francouzské železnice, do roku 2020 má firma zajištěné zakázky také pro železnice v Belgii a Rakousku.

V roce 2016 dosáhly výnosy společnosti Bombardier Transporter CR podle obchodního rejstříku téměř 1,64 miliardy korun a jeho hospodaření skončilo bezmála 88 milionovým ziskem. Loňské údaje zatím k dispozici nejsou. Veškerá produkce českolipské firmy míří do zahraničí.

Největšího českého výrobce pražců kupují Němci
Sucho odsává vodu z malých elektráren, jejich produkce je hluboko pod dlouhodobým průměrem

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!