General Motors zdvojnásobila zisk, v USA musí svolat další auta | E15.cz

General Motors zdvojnásobila zisk, v USA musí svolat další auta

General Motors zdvojnásobila zisk, v USA musí svolat další auta
General Motors, GM
• 
ZDROJ: General Motors, GM

ČTK

Největší americká automobilka General Motors (GM) ve druhém čtvrtletí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 2,87 miliardy dolarů (70,4 miliardy korun), a to zejména díky dobrým výsledkům ve Spojených státech. Poprvé za pět let vykázaly zisk rovněž její evropské aktivity. Automobilka dnes také zlepšila odhad celoročního zisku.

GM v Evropě na provozní úrovni vydělala 137 milionů dolarů. Evropské aktivity, které zahrnují německou značku Opel a britskou značku Vauxhall, tak vykázaly první zisk od druhého čtvrtletí 2011, napsala agentura DPA.

Automobilka nicméně varovala, že evropské vyhlídky pro zbytek roku jsou nejisté, a to mimo jiné kvůli rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii.

Finanční ředitel GM Chuck Stevens uvedl, že automobilka by v Evropě mohla přikročit ke snižování nákladů, aby tak kompenzovala negativní důsledky takzvaného brexitu. Ten by podle Stevense mohl GM ve druhém pololetí stát až 400 milionů dolarů.

Přečtěte si:

Kvůli vadnému zapalování aut zemřelo přes sto lidí, GM zaplatí 900 milionů

V přepočtu na akcii automobilka GM ve druhém čtvrtletí vydělala 1,81 dolaru oproti 0,67 dolaru ve stejném období před rokem. Na tvorbu zisku měl ve druhém čtvrtletí velký podíl trh v Severní Americe, kde vzniklo více než 90 procent celkového zisku před zdaněním.

Společnost nyní předpokládá, že očištěný zisk před zdaněním a úroky za celý letošní rok dosáhne 5,5 až šest dolarů na akcii. Dosavadní odhady počítaly s rozmezím 5,25 až 5,75 dolaru na akcii.

Firma dnes také oznámila, že v USA svolává do servisů téměř 290 tisícstarších aut Chevrolet Impala. Airbagy u těchto vozů se totiž v případě nehody nemusejí rozvinout.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!