Hitachi zřejmě postaví jadernou elektrárnu v Litvě | E15.cz

Hitachi zřejmě postaví jadernou elektrárnu v Litvě

ilustrační foto
ilustrační foto
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Japonská společnost Hitachi dnes podepsala předběžnou dohodu o výstavbě nové jaderné elektrárny v Litvě. Podpis konečné dohody se očekává v příštím roce. Informovala o tom agentura Reuters. Litva chce elektrárnu postavit do roku 2020, aby snížila svou energetickou závislost na Rusku.

Litevští představitelé odmítli poskytnout informace o podrobnostech dohody. Zdroje obeznámené s jednáním již dříve uvedly, že dohoda by měla definovat, do jak velkého podílu v elektrárně je Hitachi ochotna investovat. Peníze by do projektu měly vložit rovněž sousední země Lotyško a Estonsko. Odhaduje se, že elektrárna bude stát méně než pět miliard eur (128 miliard korun).

„Budeme na konečné dohodě pracovat společně s regionálními partnery. Doufáme, že ji parlament schválí na jaře příštího roku,“ uvedl litevský premiér Andrius Kubilius. Litevská vláda předpokládá, že výstavba továrny začne v roce 2014. Očekává se, že každému z partnerů na projektu připadne část vyrobené elektřiny v závislosti na velikosti investice. Litva má v elektrárně vlastnit minimálně 34procentní podíl.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah