Hrozí neřízená insolvence OKD, majitelé chtějí schůzku s Babišem | E15.cz

Hrozí neřízená insolvence OKD, majitelé chtějí schůzku s Babišem

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Mlada fronta

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Skupina Ad Hoc Group (AHG), která je novým vlastníkem společnosti New World Resources (NWR), majitele černouhelné OKD, se chce začátkem týdne sejít s ministrem financí Andrejem Babišem. Pokud se situace kolem OKD nevyřeší co nejrychleji, podle AHG hrozí neřízená insolvence firmy.

„Vládě byl předložen návrh restrukturalizace, v němž investoři jasně vyjadřují vůli do podniku vložit nový kapitál. Návrh ale vyžaduje podporu všech zainteresovaných stran, včetně vlády,“ uvedla skupina AHG.

Aby firma OKD neupadla do neřízené insolvence, je podle ní nutné nalézt řešení už začátkem nadcházejícího týdne. „Je potřeba nalézt prostředky na financování OKD do konce dubna. V situaci, v níž se nachází, není čas na příliš dlouhé debaty. Doufáme, že jednání s ministrem Babišem se uskuteční v nejbližším možném termínu a navrhujeme setkání toto pondělí nebo úterý v Praze,“ dodala AHG.

AHG ve čtvrtek navrhla, aby záchranu černouhelné společnosti OKD spolufinancoval stát. Tento návrh podle mluvčího AHG Romana Paříka ušetří minimálně polovinu ze 33 miliard korun, které by stála neřízená insolvence OKD. Součástí dohody by mělo být uzavření Dolu Paskov.

Babiš ve čtvrtek řekl, že mezi varianty řešení situace OKD patří odkoupení dluhů a akcií mateřské společnosti NWR státem nebo teoreticky i společná firma či jiná participace mezi oběma stranami. Za nejlepší variantu označil „funkční OKD v konkurzu, kdy věřitelé a vlastníci nedostanou vůbec nic a odejdou a už nikdy se nevrátí a zruší se všechny nevýhodné smlouvy pro OKD“.

„Doporučil bych variantu, aby se firma očistila od všech svých závazků a dlouhodobých smluv, které pravděpodobně nejsou výhodné,“ řekl. Tato varianta je podle něj nejlepší za podmínky, že firma bude fungovat dál.

Ztrátová a zadlužená firma
OKD je ztrátová i přes úsporná opatření. Ve firmě nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa tisíců lidí v navazujících profesích. NWR loni meziročně prohloubila ztrátu na zhruba šest miliard korun z asi 567 milionů o rok dřív. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého dluhu firmy.
Skupinu, která v ČR působí pod souhrnným názvem AHG, tvoří tři nadnárodní investiční společnosti Ashmore Investment Management Limited, M&G Investment Management Limited a Gramercy Funds Management LLC. V únoru, kdy oznámila, že je novým většinovým vlastníkem NWR, AHG uvedla, že nadále hodlá podporovat OKD a spolupracovat s vládou a zainteresovanými stranami na stabilizaci podniku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah