Hyundai Mobis dostane od státu 69 milionů jako kompenzaci za pozemky | e15.cz

Hyundai Mobis dostane od státu 69 milionů jako kompenzaci za pozemky

Továrna Hyundai Nošovice
Továrna Hyundai Nošovice
• 
ZDROJ: Vackova Anna/E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jihokorejská společnost Hyundai Mobis dostane od státu, mimo režim investičních pobídek, doplňkovou jednorázovou podporu zhruba 69 milionů korun. Půjde o kompenzaci kupní ceny, kterou musí investor zaplatit za pozemky v průmyslové zóně v Mošnově na Novojičínsku. Čtyřmiliardová investice firmy v Česku by tak měla být realizována. Podporu ale musí ještě schválit Evropská komise (EK). Podmínkou EK je doložit, že společnost by bez této podpory projekt určitě v Česku nerealizovala.

Korejská společnost, která chce v Mošnově vybudovat závod na světlomety. už dříve uvedla, že poskytnutí podpory nebo adekvátní kompenzace ve stejné výši je podmínkou pro umístění investice v Česku. Investice, jejíž celková výše by podle aktuálních informací měla být čtyři miliardy korun, by měla přinést 1000 nových pracovních míst. Závod bude vyrábět světlomety pro automobilky Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku a Kia v Žilině.

Ostravští zastupitelé minulý týden schválili kupní smlouvu na pozemky pro Hyundai Mobis. Společnost je koupila za 69 milionů korun. S budováním závodu firma už začala.

Stanovisko komise chybělo

Jihokorejský investor měl původně pozemky o rozloze přesahující 18 hektarů koupit za korunu za metr čtvereční, tedy přibližně 180 tisíc korun. Městu však k poskytnutí této investiční pobídky chybělo potřebné stanovisko EK a Hyundai Mobis začal tlačit na co nejrychlejší podpis kupní smlouvy na pozemky i bez tohoto souhlasu. Město takový postup odmítlo. EK se navíc nakonec k této formě podpory společnosti vyjádřila negativně, a obě strany se tedy poté dohodly na koupi pozemků za cenu odpovídající znaleckému posudku.

Společnost dohodnutou kupní cenu zaplatí ve splátkách. Od smlouvy může společnost odstoupit pouze do tří měsíců od vydání stavebního povolení, a to v takovém případě, že by formulace stavebního povolení investorovi neumožňovala investici uskutečnit.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery