Hyundai v Nošovicích loni vyrobila o pětinu méně aut, než plánovala

Hyundai zahájí v Nošovicích výrobu elektromobilu Kona.

Hyundai zahájí v Nošovicích výrobu elektromobilu Kona. Zdroj: Hyundai

Továrna Hyundai v Nošovicích
Továrna Hyundai v Nošovicích
Továrna Hyundai v Nošovicích
Továrna Hyundai v Nošovicích
Továrna Hyundai v Nošovicích
11
Fotogalerie

Nošovická automobilka Hyundai vyrobila loni 238 750 aut. Bylo to o 70 750 aut méně než v roce 2019 a přibližně o 21 procent méně, než byl původní plán. Důvodem poklesu výroby byla koronavirová pandemie. Letos firma očekává opětovný růst.

„Hlavním odbytištěm nadále zůstává Evropa, Rusko, Turecko a Střední Východ, auta vyrobená loni v Nošovicích ale jezdí také na Novém Zélandu, v Kolumbii nebo Hong Kongu. Nejvíce vozů zamířilo do Německa,“ uvedl mluvčí automobilky Petr Michník. 

Kvůli pandemii na jaře závod Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) v Nošovicích tři týdny stál a i později nevyráběl na plné tři směny. Odstávce se nevyhnula většina firem v automobilovém průmyslu.

V loňském roce slezská automobilka provedla kompletní modelovou obměnu. V březnu zahájila výrobu modelu Kona Electric, který se stal prvním sériově vyráběným elektromobilem nové generace v České republice, v listopadu pak spustila produkci jeho inovované verze.

Modernizace se loni dočkala kompletní modelová řada i30 včetně sportovněji laděné verze N Line a od října automobilka produkuje novou generaci modelu Tucson, který tvoří zhruba 70 procent její produkce. Modelová řada i30 se loni na produkci loni podílela 18 procenty a Kona Electric téměř 12 procenty.

„Nesmírně mě ale těší, že v HMMC jsme navzdory překážkám úspěšně zvládli všechny náročné výzvy, které souvisely s kompletní modelovou obměnou. Díky tomu máme skvělou příležitost překonat nelehkou dobu a zajistit opětovný růst,“ uvedl nový prezident HMMC Cheolseung Baek.

Firma pokračuje v přípravách na další novinky v modelové řadě. „V letošním roce začne z linek sjíždět inovovaný ostrý vůz Hyundai i30 N, Tucson se sportovnějším stupněm výbavy N Line a také Kona Electric nově rovněž ve verzi se slabší 39 kWh baterií. I díky těmto novinkám automobilka očekává, že počet vyrobených aut letos překoná uplynulý rok,“ uvedl Michník.

Továrna v Nošovicích je jediným výrobním závodem Hyundai v Evropské unii. Produkuje až 1400 aut denně. V roce 2019 automobilka vytvořila zisk 7,39 miliardy korun, o 170 milionů vyšší než v roce 2018, a tržby 123,14 miliardy korun, meziročně o 6,1 miliardy nižší. Továrna má přibližně 3300 zaměstnanců, dalších 8700 lidí pracuje pro její přímé dodavatele.

Automobilka v pondělí rovněž oznámila, že se její vedení a odbory dohodly na nové dvouleté kolektivní smlouvě. Od ledna zaměstnancům vzrostou základní mzdy v průměru o 2,5 procenta.