Insolvence je krok správným směrem, shodují se zájemci o OKD | E15.cz

Insolvence je krok správným směrem, shodují se zájemci o OKD

Insolvence je krok správným směrem, shodují se zájemci o OKD
Petr Paukner, majitel Carbounionu a spolumajitel Dukly Praha
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Insolvence může být začátkem dalšího fungování černouhelné společnosti OKD. Ve svých komentářích se na tom shodli obchodník s uhlím a elektřinou Petr Paukner a finančník Pavol Krúpa. Jak skupina podnikatelů kolem Pauknera, tak Krúpova skupina Arca Capital projevily dříve o OKD zájem.

„Je to začátek správné cesty. Přijdeme s určitým návrhem, který bychom chtěli prezentovat. Musíme ale vyčkat na kroky, které jsou nezbytné ze zákona, a na to, jak se zachová stát,“ řekl Paukner. Paukner a další podnikatelé Petr Otava a Martin Ulčák v dubnu nabídli státu, že budou OKD provozovat. Svou investici od začátku podmiňovali tím, že firma projde insolvencí, a zbaví se tak nevýhodných závazků.

„Insolvenci společnosti OKD vnímáme jako nevyhnutelný krok z pohledu managementu OKD. Případná reorganizace společnosti je možnou cestou k jejímu ozdravení. OKD lze tímto způsobem očistit od nevýhodných smluv, aby se stala fungující firmou s perspektivou,“ řekl Krúpa.

Ten v polovině dubna nabídl skupině Ad Hoc Group (AHG), novému majiteli firmy New World Resources (NWR), která OKD vlastní, že od ní firmu koupí. AHG uvedla, že mu OKD neprodá, dokud ji nestabilizuje ve spolupráci s vládou.

Miliardáři se mohou spojit

Krúpa s Pauknerem již dříve naznačili, že by mohli své projekty spojit. „Zatím chci mluvit jen za nás. S panem Krúpou komunikujeme, ale žádnou dohodu s ním zatím nemáme,“ uvedl Paukner.

OKD má nyní zhruba 9800 kmenových pracovníků, 2500 zaměstnanců dodavatelských firem a 200 agenturních pracovníků. Uzavření společnosti by ale mělo vliv i na tisíce míst v návazných profesích. V insolvenčním návrhu firma uvedla, že aby zamezila prohlubování své ztráty, hodlá mimo jiné do počátku příštího roku zavřít Důl Paskov a do konce roku 2018 Důl Lazy.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!