Investiční banky očekávají, že cena ropy brzy vzroste | E15.cz

Vše o vizionářích

Vše o vizionářích Vstoupit do speciálu

Investiční banky očekávají, že cena ropy brzy vzroste

Investiční banky očekávají, že cena ropy brzy vzroste
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Zdeněk Pečený

Globální investiční hráči očekávají v krátkodobém časovém horizontu růst ceny černého zlata. Naposledy zvýšila své cenové očekávání americká investiční banka Goldman Sachs. Svou predikci odůvodňuje nestálou dodávkou ropy vlivem nepokojů v oblasti Blízkého východu a vyšší než očekávanou poptávkou po ropě a ropných produktech.

Přestože cena barelu ropy Brent včera během dne spadla pod 109 dolarů, v Goldman Sachs předpokládají, že se v krátké době vyšplhá až ke 115 dolarům za barel a v průběhu dalších tří měsíců se bude barel černého zlata s nálepkou Brent obchodovat průměrně za 110 dolarů. V původní předpovědi přitom banka očekávala průměrnou cenu 105 dolarů. Další banky také zvyšují očekávanou cenu ropy. Minulý týden francouzská BNP Paribas v nové predikci uvedla, že očekává průměrnou cenu Brentu ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku na úrovni 115 dolarů.

Vývoj ceny ropy BrentVývoj ceny ropy BrentAutor:

Předpověď Goldman Sachs je však zajímavější, protože bance se v uplynulé dekádě dařilo trefovat ceny černého zlata nejlépe. V roce 2005 správně předpověděla skokový růst ceny jednoho barelu z 50 až na 150 dolarů. Loni v říjnu ale opustila očekávání růstu cen ropy, když uvedla, že rozšiřující se těžba z břidlic ve Spojených státech a Kanadě dlouhodobě ukotví cenu na 90 dolarech za barel.

Zatímco objem vytěžné ropy v Severní Americe nadále roste, světová poptávka nepoklesla zdaleka tolik, jak Goldman Sachs očekávala.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!