Investičním hitem boháčů jsou sluneční elektrárny | E15.cz

Investičním hitem boháčů jsou sluneční elektrárny

Investičním hitem boháčů jsou sluneční elektrárny
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia

Vladan Gallistl

Peníze utržené z prodeje firem míří stále častěji do slunečních zdrojů. Důvodem je stabilní výnos.

Honba za výnosem kvůli nízkým úrokovým sazbám láká investory ve větší míře do solárních elektráren. A to zvláště zakladatele firem z posledních dekád, kteří svou společnost prodali.    

Utržené peníze chtějí investovat s rozumným výnosem. „Je velký zájem o financování fotovoltaik,“ potvrzuje trend bankéř, který si nepřál být jmenován. Podle něho se při využití úvěru může výnos pro investory přehoupnout přes pět procent.

Příchod nových investorů se odráží na celém odvětví. „Trh se solárními elektrárnami je v pohybu,“ potvrzuje bez bližších podrobností řídící partner advokátní kanceláře PwC Legal Bořivoj Líbal.

V Německu je cena elektřiny ze slunce poprvé levnější než z větru

Podobně se vyjadřuje Tomáš Korostenský, jednatel společnosti Korowatt, která vlastní například fotovoltaickou elektrárnu v Bušanovicích. „Investice se dějí dnes a denně. Výnos je stabilní a provozní náklady jsou nízké.“

Solární elektrárny jsou tak pro lidi, co prodali společnost, zajímavé právě tím, že je díky podpoře státu zaručen výnos, přičemž rizika jsou nízká. Fotovoltaiky tak podle Korostenského představují investici, která se nachází mezi realitami a nákupem firmy, jejíž řízení je mnohem náročnější. V současnosti se podle technologie a polohy elektrárny pohybuje cena jedné megawatty instalovaného výkonu mezi 50 až 100 miliony korun, tvrdí Korostenský.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
Roční předplatnéod 1899 Kč

Roční rozšířené předplatné E15 Premium

Získáte cenově nejvýhodnější roční printové předplatné magazínů E15 Premium (8 ks), zaměřené na témata z oblasti ekonomiky a byznysu. Více o magazínech E15 Premium zde.
Čtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
Měsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce objednávejte zde
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!