Japonsko spustilo na vodu největší výsadkovou loď od druhé světové války | E15.cz

Japonsko spustilo na vodu největší výsadkovou loď od druhé světové války

Výsadková loď Kaga
Výsadková loď Kaga
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Japonsko uvedlo do provozu svou druhou vrtulníkovou výsadkovou loď. Válečné plavidlo Kaga je 248 metrů dlouhé, 38 metrů široké a dokáže nést až devět helikoptér. Spolu se sesterskou lodí Izumo jsou největšími japonskými bojovými loděmi od druhé světové války.

Izumo i Kaga, v současné době kotvící v jokohamské loděnici poblíž Tokia, ztělesňují snahu premiéra Šinzóa Abeho dodat armádě na mezinárodním významu.

Obě lodě jsou koncipovány jako vrtulníkové torpédoborce, jež se díky rychlosti a snadné ovladatelnosti dobře využívají v obranných rolích. Hlavní úlohou vrtulníků bude monitorování čínských ponorek. Plavidla tedy vyhovují podmínkám poválečné pacifistické ústavy, která Japonsku zamezuje vlastnit útočné zbraně, například letadlové lodě.

Vrtulníková loď Kaga

Armáda ostrovního Japonska tím získává na operativnosti a může reagovat na rostoucí vliv Číny. "Čína budováním základen a nátlakovým jednáním narušuje status quo v Jihočínském moři a vzbuzuje u mezinárodního společenství obavy o bezpečnost," řekl při slavnostním uvedení lodi do služby náměstek japonského ministra obrany.

Japonsko plánuje přehlídku své námořní síly, největší za posledních 70 let, v mezinárodních vodách. V květnu chce loď Izumo na tři měsíce vypravit do Jihočínského moře, sdělil agentuře Reuters informovaný zdroj. Tyto strategické vody si z valné části nárokuje Čína, vojenská přítomnost Pekingu v těchto místech vzbuzuje obavy v Tokiu i ve Washingtonu.

Částí moře s bohatými lovišti ryb a ložisky ropy a zemního plynu se dožaduje i Tchaj-wan, Malajsie, Vietnam a Brunej. Japonsko tam žádné nároky nemá, ale pře se s Čínou mimo jiné o neobydlené ostrovy ve Východočínském moři.

Domovskou základnou Kagy bude město Kure na západě Japonska, zatímco Izumo operuje z přístavu Jokosuha poblíž Tokia. Jména obou lodí již dříve nesla jiná plavidla japonského námořnictva. Čínský tisk neopomenul připomenout, že loď jménem Izumo se podílela na invazi do Číny v roce 1937. Letadlová loď Kaga se zase účastnila útoku na Pearl Harbor v roce 1941 a byla potopena v bitvě u Midway o rok později.

Někteří odborníci naznačují, že Kaga je ve skutečnosti loď letadlová ve formálním převleku vrtulníkové výsadkové lodi.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah