Jižní Súdán znovu těží ropu | E15.cz

Jižní Súdán znovu těží ropu

Jižnímu Súdánu se podařilo dosáhnout nezávislosti na Súdánu.
Jižnímu Súdánu se podařilo dosáhnout nezávislosti na Súdánu.
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Ano, začali jsme těžit. Odpověděl představitel ropné firmy Nile Petroleum na otázku Reuters, zda Jižní Súdán obnovil těžbu.

Jižní Súdán obnovil produkci ropy. Stalo se tak poté, co se minulý měsíc dohodl se severním sousedem - Súdánem -, že ropa může opět proudit přes jejich společnou hranici. Řekl to dnes podle agentury Reuters představitel jihosúdánské státní ropné společnosti. Před rozdělením bývalého Súdánu přinášel prodej ropy do společné státní pokladny asi pět miliard dolarů ročně. To ale jen do července 2011, kdy jižní část země na základě výsledků referenda vyhlásila samostatnost.

Mapa Jihosúdánské republiky Autor:

Asi tři čtvrtiny těžby ropy zůstaly po rozdělení na území Jižního Súdánu. Jižní Súdán je přesto stále závislý na svém severním sousedovi, který má pod kontrolou jak přepravní cesty, tak rafinerie a vývozní přístav. Oběma zemím trvalo uzavření příslušné dohody mnoho měsíců; její přesné podmínky nejsou známy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.