Kellner má zálusk na řecké plynovody, už ale nechce plynárny | E15.cz

Kellner má zálusk na řecké plynovody, už ale nechce plynárny

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Gazprom.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera má zájem o řeckého provozovatele plynovodů společnost DESFA. Naopak ustoupila od záměru koupit plynárenský podnik DEPA, jehož je DESFA dcerou, uvedl server Česká pozice. Podle webu se také Kellnerův partner z PPF Jiří Šmejc spojil s řeckým podnikatelem Jorgosem Melisanidisem pro pokus o akvizici podílu v řecké loterijní společnosti OPAP.

Česká média už v květnu informovala, že se fond PPF Capital Partners ze skupiny PPF zúčastní výběrového řízení na prodej podílu řeckého státu v DEPA. Nyní ale podle České pozice namísto toho usiluje o dvoutřetinový podíl v síti plynovodů, jehož cena se odhaduje na desítky miliard korun.

Šmejc podle České pozice usiluje o třetinový podíl řeckého státu ve společnosti OPAP. Ta patří mezi největší loterijní společnosti v Evropě, s jejímiž akciemi se obchoduje na burzách. Tržní kapitalizace OPAP se pohybuje v přepočtu kolem čtyřiceti miliard korun.

Privatizace státem vlastněných firem je jednou z podmínek mezinárodních věřitelů za jejich záchranné úvěry pro Řecko. Atény se potýkají s vysokým zadlužením a jsou odkázány na mezinárodní pomoc.

Loni Řecko získalo z prodeje státního majetku 1,6 miliardy eur (39,9 miliardy Kč), z toho polovinu prodejem nových licencí pro OPAP na provozování sázek. V letošním roce se Atény s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem dohodly na cíli získat tři miliardy eur. Řecko původně mělo plán zajistit si privatizací do roku 2015 až 50 miliard eur, po velmi pomalém začátku programu se ale plán omezil na 19 miliard eur.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah