Komárek kvůli koronaviru pozastavil v USA výstavbu fabriky na metanol

Skupina KKCG miliardáře Karla Komárka musela kvůli opatřením potírajícím pandemii koronaviru zastavit práce na výstavbě závodu na metanol ve Spojených státech.

Skupina KKCG miliardáře Karla Komárka musela kvůli opatřením potírajícím pandemii koronaviru zastavit práce na výstavbě závodu na metanol ve Spojených státech. Zdroj: KKCG

Komárkova KKCG vydala na závod v USA v Česku dluhopisy za více než dvě miliardy korun.
Karel Komárek
3
Fotogalerie

Skupina KKCG miliardáře Karla Komárka musela kvůli opatřením potírajícím pandemii koronaviru zastavit práce na výstavbě závodu na metanol ve Spojených státech. Holdingová dceřiná firma Liberty One Methanol na tento projekt vydala v Česku dluhopisy za 2,1 miliardy korun. Společnost ujišťuje, že rozhodnutí nebude mít na závazky vliv. 

„Jsme přesvědčeni, že dočasné přerušení výstavby je nejlepším řešením, které zohledňuje zdraví a bezpečnost při práci zaměstnanců i dodavatelů, stejně jako naše obchodní zájmy i zájmy investorů,“ řekla mluvčí KKCG Dana Dvořáková. 

Firma bude průběžně analyzovat situaci, aby mohla výstavbu znovu zahájit. „Toto dočasné přerušení stavebních prací nebude mít nepříznivý dopad na naše příslušné závazky nebo finanční záruky,“ dodala zástupkyně KKCG.

Komárkův koncern si na projekt v Západní Virginii půjčil v roce 2018 od drobných českých investorů. Roční úrok je 5,3 procenta. Za bondy Liberty One Methanol ručí mateřský holding KKCG.  

Výrobnu metanolu přesunula firma do Spojených států z Brazílie. Projekt, na který si společnost půjčila v Česku, zahrnuje rozsáhlou modernizaci závodu.  

Koronavirus se v USA prokázal už u více než 368 tisíc lidí, což je téměř třikrát více než ve Španělsku či Itálii, tedy nejhůře zasažených zemích v Evropě. Americké úřady registrují dohromady již téměř 11 tisíc obětí nákazy.