Kovosvit má potíže s hospodařením, téměř 800 zaměstnanců nedostalo výplaty | E15.cz

Kovosvit má potíže s hospodařením, téměř 800 zaměstnanců nedostalo výplaty

Kovosvit má potíže s hospodařením, téměř 800 zaměstnanců nedostalo výplaty
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Kovosvit

ČTK

Strojírenská firma Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí nevyplatila svým 770 zaměstnancům mzdy za červenec. Důvodem jsou zablokované firemní účty. Firma dluží bankám a dodavatelům zhruba 700 milionů korun, řekl její ředitel Blahoslav Fajmon. Dnes také oznámil odborářům ve firmě, že odjíždí do Prahy jednat o odblokování účtů a že výplatu zaměstnanci dostanou do několika dnů.

Odboráři budou spokojeni, pokud mzdy dostanou příští týden, jinak ale budou uvažovat o výpovědích. „Pokud vedení dodrží své sliby, pak je to úspěch a můžeme očekávat spokojenost napříč firmou. O problémech nikdo nevěděl a byla to pro ně rána z čistého nebe,“ uvedl předseda podnikových odborů Jiří Ryzka. Osobně je přesvědčený o tom, že pokud se firma bude vyhýbat svým povinnostem, tak většina lidí odejde.

„Jsem přesvědčený, že zaměstnanci vše pochopili a budou mít trpělivost. Po jednáních s bankami mám úvodní slib, že účty odblokují. Hodnota firmy je mnohem vyšší než náš dluh,“ uvedl Fajmon.

Pod novým vedením

Firma má kvůli problémům s hospodařením několik dní nové vedení. Fajmon přišel do firmy v květnu. Přijal ho majitel firmy František Komárek, aby vedl obchody v Rusku. V době celozávodní dovolené na přelomu července a srpna ale odstoupilo celé bývalé vedení Kovosvitu a Fajmon se stal generálním ředitelem.

Cestou, jak firmu vyvést z krize, je podle Fajmona nově nalezená cesta na ruský trh. „Klíčová je také úloha mediátora, jehož jsme si najali k jednání s bankami. Banky nyní akceptují jeho pohled na věc,“ uvedl Fajmon. Kovosvit dluží bankám kolem 410 milionů korun a dodavatelům 270 milionů.

V momentě, kdy jsme měli náklady (vzniklé v Rusku) mořit, došlo k devalvaci rublu a dalšímu ztížení situace

„Naše společnost má svou dceru v Rusku, které se podařilo získat 40 procent tamního trhu, a to s sebou nese náklady. V momentě, kdy jsme měli náklady mořit, došlo k devalvaci rublu a dalšímu ztížení situace,“ vysvětlil Fajmon.

Kovosvit patří k největším zaměstnavatelům v Jihočeském kraji, problémy ve firmě vyšly najevo po návratu lidí z celozávodní dovolené druhý srpnový týden. Podle Ryzky si zaměstnanci mohli požádat alespoň o dvoutisícovou zálohu, což udělalo 103 lidí.

Přijede i Mládek

Firmu chce koncem týdne navštívit ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. „Jako ministrovi průmyslu mi na podnicích typu Kovosvit a lidech, kteří v nich pracují, velmi záleží, protože český průmysl jich takových potřebuje víc,“ uvedl v tiskovém sdělení Mládek.

Kovosvit MAS, a.s. je lídrem ve výrobě multifunkčních obráběcích stojů v republice a jedním ze šesti světových producentů hi-tech technologií.

Firma v nedávné době rozšířila portfolia podnikání o energetiku a hydrotechniku. Například vznikla samostatná divize MAS Hydro, která nyní expanduje do zemí EU s technologiemi pro malé vodní elektrárny. Na hospodaření firmy se negativně projevilo utlumení obchodu s Ruskem, které tvořilo zhruba 40 procent objemu. Tržby společnosti v roce 2015 klesly zhruba o 15 procent na 2,025 miliardy korun. Společnost se musela začít více soustředit na jiné trhy, zejména sever Evropy.

Kovosvit má dlouholetou tradici ve výrobě obráběcích strojů. V roce 1939 ji založil podnikatel Tomáš Baťa. Od roku 2010 ji vlastní podnikatel František Komárek.

Kovosvit MAS je českým lídrem ve výrobě obráběcích strojů
Historie: Kovosvit má tradici ve výrobě obráběcích strojů, v roce 1939 firmu založil Tomáš Baťa. Od roku 2010 vlastní akciovou společnost podnikatel František Komárek; tehdy byla na pokraji bankrotu.

Postavení na trhu: firma je dnes lídrem ve výrobě multifunkčních obráběcích strojů v Česku a jedním ze šesti světových producentů v oblasti hi-tech technologií; loni Kovosvit upevnil svou pozici i v Rusku, když prostřednictvím svého partnera MTE Kovosvit MAS (sídlící v Azově) koupil tamní konkurenční podnik - společnost Sasta; Kovosvit má také dceřinou společnost v Polsku.

Hospodářské výsledky: 2015 - tržby klesly zhruba o 15 procent na 2,025 miliardy korun; zhruba 66 procent z celkového objemu zakázek Kovosvitu MAS směřuje do zahraničí.

Počet zaměstnanců: zhruba 770 lidí (v roce 2015)

Ostatní:

- Loni firma investovala do svého rozvoje na 200 milionů korun. Začala se mimo jiné více orientovat na rozvoj hi-tech strojů a na hledání nových odbytišť, která po propadu na ruském trhu získala hlavně na severu a jihovýchodě Evropy.

- Kovosvit MAS také mimo jiné dokončil projekt vodní elektrárny s využitím technologie Archimedova šroubu v Plané u Českých Budějovic, která patří k největším svého druhu v Evropě.

- V posledních letech společnost investovala 100 milionů korun do své slévárny, čímž rozšířila výrobu a našla nový odbyt v zahraničí (například v Německu, Švýcarsku a Británii).

- V letech 2013 a 2014 firma rozšířila svoji nabídku služeb, nově sdružených pod hlavičkou MAS AUTOMATION. Jde o dodávku technologických celků včetně možnosti jejich robotizace a automatizace s cílem nabídnout zákazníkům kompletní řešení na klíč.

- Kovosvit má od roku 2014 nově i divizi MAS HYDRO, která nabízí výrobu turbín pro malé vodní elektrárny se zaměřením na lokality s nízkým spádem (kontrakty v Německu, Itálii a Japonsku).
Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!