Kovosvit má potíže s hospodařením, téměř 800 zaměstnanců nedostalo výplaty | E15.cz

Kovosvit má potíže s hospodařením, téměř 800 zaměstnanců nedostalo výplaty

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Kovosvit

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Strojírenská firma Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí nevyplatila svým 770 zaměstnancům mzdy za červenec. Důvodem jsou zablokované firemní účty. Firma dluží bankám a dodavatelům zhruba 700 milionů korun, řekl její ředitel Blahoslav Fajmon. Dnes také oznámil odborářům ve firmě, že odjíždí do Prahy jednat o odblokování účtů a že výplatu zaměstnanci dostanou do několika dnů.

Odboráři budou spokojeni, pokud mzdy dostanou příští týden, jinak ale budou uvažovat o výpovědích. „Pokud vedení dodrží své sliby, pak je to úspěch a můžeme očekávat spokojenost napříč firmou. O problémech nikdo nevěděl a byla to pro ně rána z čistého nebe,“ uvedl předseda podnikových odborů Jiří Ryzka. Osobně je přesvědčený o tom, že pokud se firma bude vyhýbat svým povinnostem, tak většina lidí odejde.

„Jsem přesvědčený, že zaměstnanci vše pochopili a budou mít trpělivost. Po jednáních s bankami mám úvodní slib, že účty odblokují. Hodnota firmy je mnohem vyšší než náš dluh,“ uvedl Fajmon.

Pod novým vedením

Firma má kvůli problémům s hospodařením několik dní nové vedení. Fajmon přišel do firmy v květnu. Přijal ho majitel firmy František Komárek, aby vedl obchody v Rusku. V době celozávodní dovolené na přelomu července a srpna ale odstoupilo celé bývalé vedení Kovosvitu a Fajmon se stal generálním ředitelem.

Cestou, jak firmu vyvést z krize, je podle Fajmona nově nalezená cesta na ruský trh. „Klíčová je také úloha mediátora, jehož jsme si najali k jednání s bankami. Banky nyní akceptují jeho pohled na věc,“ uvedl Fajmon. Kovosvit dluží bankám kolem 410 milionů korun a dodavatelům 270 milionů.

V momentě, kdy jsme měli náklady (vzniklé v Rusku) mořit, došlo k devalvaci rublu a dalšímu ztížení situace

„Naše společnost má svou dceru v Rusku, které se podařilo získat 40 procent tamního trhu, a to s sebou nese náklady. V momentě, kdy jsme měli náklady mořit, došlo k devalvaci rublu a dalšímu ztížení situace,“ vysvětlil Fajmon.

Kovosvit patří k největším zaměstnavatelům v Jihočeském kraji, problémy ve firmě vyšly najevo po návratu lidí z celozávodní dovolené druhý srpnový týden. Podle Ryzky si zaměstnanci mohli požádat alespoň o dvoutisícovou zálohu, což udělalo 103 lidí.

Přijede i Mládek

Firmu chce koncem týdne navštívit ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. „Jako ministrovi průmyslu mi na podnicích typu Kovosvit a lidech, kteří v nich pracují, velmi záleží, protože český průmysl jich takových potřebuje víc,“ uvedl v tiskovém sdělení Mládek.

Kovosvit MAS, a.s. je lídrem ve výrobě multifunkčních obráběcích stojů v republice a jedním ze šesti světových producentů hi-tech technologií.

Firma v nedávné době rozšířila portfolia podnikání o energetiku a hydrotechniku. Například vznikla samostatná divize MAS Hydro, která nyní expanduje do zemí EU s technologiemi pro malé vodní elektrárny. Na hospodaření firmy se negativně projevilo utlumení obchodu s Ruskem, které tvořilo zhruba 40 procent objemu. Tržby společnosti v roce 2015 klesly zhruba o 15 procent na 2,025 miliardy korun. Společnost se musela začít více soustředit na jiné trhy, zejména sever Evropy.

Kovosvit má dlouholetou tradici ve výrobě obráběcích strojů. V roce 1939 ji založil podnikatel Tomáš Baťa. Od roku 2010 ji vlastní podnikatel František Komárek.

Kovosvit MAS je českým lídrem ve výrobě obráběcích strojů
Historie: Kovosvit má tradici ve výrobě obráběcích strojů, v roce 1939 firmu založil Tomáš Baťa. Od roku 2010 vlastní akciovou společnost podnikatel František Komárek; tehdy byla na pokraji bankrotu.

Postavení na trhu: firma je dnes lídrem ve výrobě multifunkčních obráběcích strojů v Česku a jedním ze šesti světových producentů v oblasti hi-tech technologií; loni Kovosvit upevnil svou pozici i v Rusku, když prostřednictvím svého partnera MTE Kovosvit MAS (sídlící v Azově) koupil tamní konkurenční podnik - společnost Sasta; Kovosvit má také dceřinou společnost v Polsku.

Hospodářské výsledky: 2015 - tržby klesly zhruba o 15 procent na 2,025 miliardy korun; zhruba 66 procent z celkového objemu zakázek Kovosvitu MAS směřuje do zahraničí.

Počet zaměstnanců: zhruba 770 lidí (v roce 2015)

Ostatní:

- Loni firma investovala do svého rozvoje na 200 milionů korun. Začala se mimo jiné více orientovat na rozvoj hi-tech strojů a na hledání nových odbytišť, která po propadu na ruském trhu získala hlavně na severu a jihovýchodě Evropy.

- Kovosvit MAS také mimo jiné dokončil projekt vodní elektrárny s využitím technologie Archimedova šroubu v Plané u Českých Budějovic, která patří k největším svého druhu v Evropě.

- V posledních letech společnost investovala 100 milionů korun do své slévárny, čímž rozšířila výrobu a našla nový odbyt v zahraničí (například v Německu, Švýcarsku a Británii).

- V letech 2013 a 2014 firma rozšířila svoji nabídku služeb, nově sdružených pod hlavičkou MAS AUTOMATION. Jde o dodávku technologických celků včetně možnosti jejich robotizace a automatizace s cílem nabídnout zákazníkům kompletní řešení na klíč.

- Kovosvit má od roku 2014 nově i divizi MAS HYDRO, která nabízí výrobu turbín pro malé vodní elektrárny se zaměřením na lokality s nízkým spádem (kontrakty v Německu, Itálii a Japonsku).
Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah