Kreml počítá s tím, že Ukrajina začne na podzim „krást“ plyn | E15.cz

Kreml počítá s tím, že Ukrajina začne na podzim „krást“ plyn

Kreml počítá s tím, že Ukrajina začne na podzim „krást“ plyn
plynovod
• 
ZDROJ: Glen Dillon, wikimedia.org, CC-BY-3.0

ČTK
vag

Šéf kanceláře ruského prezidenta Sergej Ivanov dnes předem nařkl Ukrajinu, že na podzim začne krást z tranzitních plynovodů ruský zemní plyn směřující do Evropy. Moskva totiž kvůli ukrajinským nedoplatkům a sporům o ceny nedávno utáhla Kyjevu plynové kohoutky. Ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan však vzápětí nařčení důrazně odmítl.

„Na základě zkušeností víme, že když přijde podzim a zima a na Ukrajině nebude dostatek plynu, pak ho začnou (Ukrajinci), promiňte mi ten výraz, krást,“ řekl podle agentury Interfaxu kancléř ruského prezidenta Vladimira Putina při setkání se studenty, kteří se učí rusky na pekingské univerzitě cizích jazyků.

Prodan na urážlivý výrok Ivanova reagoval ujištěním, že Ukrajina v plném objemu zajišťuje tranzit ruského plynu do Evropy a pro své potřeby tento plyn neodebírala a odebírat nebude. „Předchozí prohlášení tvrdila, že začneme (plyn) odebírat hned nazítří. Do dnešního dne tento plyn neodebíráme a odebírat se ho nechystáme,“ řekl ukrajinský ministr.

V této souvislosti Prodan poukázal například na předchozí nepravdivá tvrzení ruského monopolního vývozce plynu Gazpromu, že reverzní tok plynu z Evropy na Ukrajinu je nezákonný. „Pak ale Evropská komise sdělila, že reverzní dodávky jsou zákonné a neodporují nejen evropským právním normám, ale nepochybně ani ruským,“ dodal Prodan.

Pětimiliardový dluh

Rusko v červnu přestalo dodávat Ukrajině plyn kvůli sporům o nezaplacené účty a o cenu za plyn. Od té doby panují obavy, že to ohrozí plynulost dodávek suroviny do zbytku Evropy.

Ruský monopolní vývozce plynu Gazprom v úterý oznámil, že celková částka, kterou Ukrajina dluží za odběr ruského plynu, se zvýšila na 5,3 miliardy dolarů (zhruba 107 miliard Kč). Gazprom zároveň opakovaně informoval, že dodávky zemního plynu přes Ukrajinu dál na západ do zemí Evropské unie zůstávají beze změn.

To potvrdil i Ukrajinský plynárenský podnik Naftogaz, který na konci června uvedl, že Ukrajina plní všechny své závazky ohledně tranzitu ruského plynu směrem na západ, a to i přes nynější spory s Moskvou.

Reverzní dodávky

Ukrajinské problémy by mohly alespoň částečně vyřešit dovozy od západních partnerů. Třeba německý energetický gigant RWE nedávno potvrdil, že chce zajišťovat dodávky plynu na Ukrajinu. Reverzním tokem přes Slovensko k tomu může dojít ještě letos. RWE se o obchod s Kyjevem zajímá i přes vyhrůžky Gazpromu. Ten varoval, že firmy, které budou s Ukrajinou spolupracovat, odstřihne od dodávek.

Slovenská strana je prý po dohodě s obchodními partnery ze Západu a na Ukrajině okamžitě připravena pustit se do výstavby speciální přečerpávací plynové stanice. Ta pak posléze otočí směr části plynu proudícího z Ruska na západ opačným směrem.

Autor: ČTK, vag
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!