Pražská teplárenská mění majitele | E15.cz

Křetínského EP Infrastructure prodává Pražskou teplárenskou Francouzům

Elektrárna Holešovice - Pražská teplárenská, a.s
Elektrárna Holešovice - Pražská teplárenská, a.s
• 
ZDROJ: profimedia

vaj, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Pražská teplárenská zřejmě změní majitele. Společnost EP Infrastructure Daniela Křetínského prodává teplárenskou firmu francouzské skupině Veolia. Transakci musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

„Rozhodnutí o divestici Pražské teplárenské bylo vyvoláno vážným strategickým zájmem Veolie. V kontextu naší dlouholeté spolupráce s Veolií, dohody o partnerství při budování nízkoemisních zdrojů výroby tepla pro její potřeby a v neposlední řadě kvalitě Veolie jako provozovatele teplárenských soustav jsme nakonec s divestici souhlasili," uvedl Křetínský.

Podíl v Pražské teplárenské držela EP Infrastructure (EPIF) prostřednictvím společnosti EP Energy. EPIF je ovládán Energetickým a průmyslovým holdingem (69 procent), zbytek (31 procent) drží australský fond Macquarie.

"V případě EPH jde o ziskový odchod z podnikatelsky zdařilého projektu. Pro Veolii to znamená významné posílení jejich aktivit, přičemž jde o podnikání i lokalitu, které dobře zná a kde již má svůj vlastní know-how. Pro odběratele by to nemělo znamenat žádnou negativní změnu," řekl analytik společnosti ENA Jiří Gavor. "

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) informaci řekl, že všichni provozovatele tepelných zdrojů v Česku, bez ohledu na to, zda jsou čeští nebo zahraniční, musí dostat podmínky, aby svoje zdroje modernizovali. "Musíme přitom systematicky hlídat, aby se ceny tepla nedostaly nad současnou úroveň," dodal.

V roce 2017 získal Křetínský od Prahy v Pražské teplárenské čtvrtinový podíl. Tyto akcie byly tehdy ohodnoceny na 3,1 miliardy korun.

Pražská teplárenská je z hlediska počtu provozovaných zařízení jednou z největších teplárenských společností v Česku. Dodává teplo do více než 230 tisíc domácností a do desítek administrativních budov, průmyslových podniků, školských a zdravotnických zařízení. Firmě loni stoupl meziročně čistý zisk o 3,3 procenta na 580 milionů korun.

Veolia rovněž získá největšího výrobce tepla v Budapešti Bert, která je stejně jako Pražská teplárenská vlastněná EP Infrastructure. Také tuto transakci musí schválit antimonopolní úřad a musí být splněny některé další technické podmínky. Ani cenu tohoto obchodu žádná ze stran nezveřejnila.

EPH byl založen v roce 2009. Většinovým vlastníkem holdingu se stal v roce 2017 Křetínský, který nyní drží 94 procent akcií. EPH zahrnuje více než 70 firem v Česku, na Slovensku, v Polsku, Německu, Maďarsku, Británii, Irsku, Itálii a Francii.

Loni zvýšil meziročně provozní zisk EBITDA o desetinu na 56 miliard korun (2,1 miliardy eur), konsolidované tržby pak vzrostly o více než pětinu na 230 miliard korun (8,6 miliardy eur).

PZN redakce: Daniel Křetínský je spolumajitelem vydavatelství Czech News Center, které provozuje také ekonomický web E15.cz  

Autor: vaj, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah