Křetínský získá část Stredoslovenské energetiky. Brusel souhlasí | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Křetínský získá část Stredoslovenské energetiky. Brusel souhlasí

Křetínský získá část Stredoslovenské energetiky. Brusel souhlasí
Daniel Křetínský
• 
ZDROJ: Robert Zlatohlávek, E15

ČTK

Evropská komise souhlasí s tím, aby česká skupina Energetický a průmyslový holding (EPH) převzala podíl ve Stredoslovenské energetice. Celkem 49 procent akcií SSE za zhruba 400 milionů eur (asi 10,9 milionu korun) prodává francouzská energetická společnost Electricité de France.

Dohoda o koupi Stredoslovenské plynárenské byla podepsána v květnu a EPH si akvizicí posílil pozice na Slovensku. Skupinu EPH vlastní finanční skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, dále společnost J&T a podnikatel Daniel Křetínský. EPH již začátkem roku koupil od německé skupiny E.ON a francouzské GDF Suez 49 procent akcií společnosti SPP, která je největším prodejcem plynu na Slovensku a která zároveň zajišťuje tranzit ruského plynu přes Slovensko do západní Evropy.

Volná soutěž nebude narušena

Evropská komise ve svém stanovisku došla k závěru, že převzetí podílu nevyvolává obavy z omezení volné soutěže. Především proto, že podnikatelské aktivity SSE a EPH se překrývají jen omezeně a propojená firma bude vystavena konkurenčnímu tlaku.

Francouzská EDF koupila 49procentní podíl a manažerskou kontrolu nad předním distributorem elektřiny na Slovensku od bratislavské vlády v roce 2002. Tehdy zaplatila 158 milionů eur.

Elektřina pro 700 tisíc domácností

Český EPH vyjednával s Francouzi o koupi firmy s více než 700 tisíci zákazníky od loňského podzimu. Postupně o koupi Stredoslovenské energetiky projevila zájem i společnost Eco-Invest slovenského multimilionáře Milana Fiľa a podle slovenských médií i skupina Penta.

Stredoslovenská energetika je druhým největším distributorem elektřiny na Slovensku. Jako alternativní dodavatel začala působit rovněž na trhu s plynem.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!