Letos se v Česku vyrobí 1,1 milionu aut, příští rok produkce poroste | E15.cz

Letos se v Česku vyrobí 1,1 milionu aut, příští rok produkce poroste

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V České republice by se letos mohlo vyrobit zhruba 1,1 milionu osobních aut. Proti loňsku by to byl pokles asi o šest procent. Prohlásil to prezident českého Sdružení automobilového průmyslu Martin Jahn. Důvodem krize je podle něj především nízký odbyt v Evropě. Příští rok by však výroba mohla atakovat úroveň rekordního roku 2011.

Za prvních sedm měsíců letošního roku tuzemská výroba spadla o 14 procent. V druhém pololetí by ale měla začít růst. „Letošní druhé pololetí bude lepší než to první. Určitě se nevyrobí tolik aut jako loni, ale ta ztráta bude menší, než se zdálo na začátku roku,“ poznamenal Jahn v rozhovoru pro ČTK.

Ve Škodě Auto najela plná výroba nové Octavie a dobře se prodává i Rapid. Automobilka TPCA vyrábí podle Jahna zhruba stejně a dobře se daří i Hyundai v Nošovicích.

Evropský trh se pomalu uzdravuje

Evropský automobilový trh by se měl vrátit k růstu během příštího roku. „Jsou první signály oživení trhu, ale ta recese byla tak hluboká a dlouhá, že nelze očekávat, že se to hned zvedne. Čekám, že ke zlomu dojde v druhé polovině příštího roku,“ dodal s tím, že vedle oživení ekonomiky bude mít na růst prodeje vliv i konec tříletého cyklu pro obnovu firemních vozových parků. Velké firmy by měly začít obměňovat vozy, které si pořídily při oživení na přelomu roku 2010 a 2011.

Výroba v českých automobilkách by tak příští rok mohla překonat rekordních 1,2 milionu vozů, které se vyrobily v roce 2011. Produkce díky novým modelům poroste ve Škodě Auto a na plnou výrobní kapacitu se podle Jahna dostane i Hyundai. Kolínské TPCA by měly pomoci nové modely chystané na příští rok, spolu s oživením na trzích v jižní a východní Evropě, které jsou důležité pro odbyt malých vozů.

Oživení v roce 2014 se zřejmě výrazně neprojeví na počtu zaměstnanců v automobilovém průmyslu, protože automobilky v posledních letech výrazně nepropouštěly kmenové zaměstnance a zbavovaly se spíše agenturních pracovníků. Automobilky a jejich dodavatelé v Česku zaměstnávají kolem 109 tisíc kmenových pracovníků. Z toho téměř 80 tisíc tvoří dělnické profese. Průměrná mzda v odvětví se letos přiblížila 32 tisíc Kč měsíčně.

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.