LNG v Asii stojí nejméně za poslední tři roky | E15.cz

LNG v Asii stojí nejméně za poslední tři roky

LNG v Asii stojí nejméně za poslední tři roky
LNG je v kurzu. Na obrázku nádrž zkapalněného plynu
• 
ZDROJ: wikipedia.org
Ceny zkapalněného zemního plynu (LNG) v Asii prudce padají. Zatímco před rokem se za milion britských termálních jednotek (Btu) platilo přes 20 dolarů, dnes stojí stejné množství plynu sotva polovinu. Předpovědi na další roky přitom s návratem k 20 dolarům nepočítají. Částečně tím slábnou argumenty, proč by pro Evropu bylo nahrazení ruského plynu dodávkami LNG příliš drahé. Rozdíl mezi evropskou a konkurenční asijskou cenou kapalného plynu spadl z 10 na necelé 2 dolary za milion Btu.

Propad cen připisují analytici letošní mírné zimě a vysokým zásobám plynu v Japonsku a Koreji, dvou hlavních odběratelích LNG v Asii. Japonský dovoz letos klesl meziročně o 7,9 procenta a korejský o 13 procent.

Zároveň posiluje nabídka tekutého plynu. Do provozu uvádějí nové vývozní kapacity plynu v Austrálii. Příští rok se začnou vozit první tankery s plynem z USA. Globální nabídka LNG příští rok vzroste o 7,3 procenta a o rok později o dalších 10,6 procenta.

Japonsko se vrací k jádru

Japonsko, které dovozem plynu nahradilo část výpadku po odstavení jaderných elektráren, se k jádru zase vrací. Příští rok by se měly znovu rozjet reaktory v elektrárně Sendai, což sníží japonskou spotřebu LNG o milion tun za rok. Další by měly podle plánů vlády následovat.

Trevor Sikorski, analytik společnosti Energy Aspects, spočítal, že v roce 2016 se ceny LNG v Asii budou v průměru držet na 11 dolarech za milion Btu. Asijským spotřebitelům navíc pomáhá také propad cen ropy. Většina dlouhodobých kontraktů na dodávky LNG se právě od cen ropy odvíjejí. Výhodnost dlouhodobých smluv tak dočasně utlumila zájem japonských a korejských společností vytvořit fungující spotový trh s LNG, kde by cena odrážela aktuální nabídku a poptávku.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!