Maďarský MOL kupuje české benzinky Agip. Stane se dvojkou trhu | e15.cz

Maďarský MOL kupuje české benzinky Agip. Stane se dvojkou trhu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomas Kubelka, E15

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Maďarský ropný holding MOL získá od italské firmy Eni její českou síť 124 čerpacích stanic Agip. Obchod už má být téměř uzavřen. MOL bude v Česku po této akvizici vlastnit celkem 273 stanic a stane se tak po Benzině dvojkou tuzemského trhu v maloobchodním prodeji pohonných hmot.

O akvizici informoval server ihned.cz. Informaci o podpisu smlouvy mezi oběma společnostmi potvrdilo podle serveru několik na sobě nezávislých zdrojů. Mluvčí MOL Tamás Berzi to nekomentoval.

Maďarský holding dnes v Česku vlastní 125 čerpacích stanic Pap Oil a prostřednictvím dceřiné společnosti také 24 čerpacích stanic Slovnaft.

Podle informací serveru nebude MOL za pumpy Agipu v Česku platit hotově. Součástí smlouvy je prý výměna českých čerpacích stanic za italskou rafinerii Mantova, kterou Maďaři vlastní a kterou chtějí už od loňského roku zavřít. MOL má prý také společnosti Eni přenechat část svých italských benzinových stanic.

Nákup dalších čerpacích stanic v Česku plánovala maďarská společnost podle serveru ihned.cz poslední dva roky. „Ve střednědobém horizontu by chtěla zdvojnásobit současný přibližně pětiprocentní podíl na tomto trhu,“ sdělil již dříve k dalším plánům MOL mluvčí Slovnaftu Anton Molnár v roce 2012. Tehdy firma získala čerpací stanice Pap Oil.

Agip Česká republika působí na tuzemském trhu od roku 1991, v roce 2010 se přejmenovala na Eni Česká republika. Vlastní ji skupina Eni. Firma MOL je vlastníkem slovenské společnosti Slovnaft.

Skupina MOL působí ve více než 40 zemích světa
Koncern má kolem 28 tisíc zaměstnanců. Provozuje pět rafinérií a dvě petrochemické jednotky v Maďarsku, na Slovensku, v Chorvatsku a v Itálii, má také vlastní síť čerpacích stanic v 11 zemích střední a jihovýchodní Evropy. V České republice loni koupila 124 čerpacích stanic sítě Pap Oil. Spolupracuje také se společností ČEZ, která vlastní víc než sedmiprocentní podíl v maďarském koncernu a je tak jeho druhým největším minoritním akcionářem.

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah