Miliardář Paukner chce pomoci OKD. Firma ale musí projít insolvencí | E15.cz

Miliardář Paukner chce pomoci OKD. Firma ale musí projít insolvencí

Petr Paukner
Petr Paukner
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Miliardář a obchodník s uhlím a elektřinou Petr Paukner spolu s dalšími podnikateli Petrem Otavou a Martinem Ulčákem nabízí státu, že budou provozovat černouhelnou firmu OKD. Svou investici ale podmiňují tím, že firma projde insolvencí, a zbaví se tak nevýhodných závazků. Jednání se státem podle něj začínají.

Jsme připraveni pomoci státu s provozem OKD tak, aby byl co nejefektivnější,“ řekl Paukner. „Domníváme se, že provozně může OKD fungovat ještě minimálně pět let, pokud nebude mít takzvané dluhy minulosti,“ dodal.

Mateřská společnost New World Resources (NWR) podle něj nyní OKD „vysává“ na půjčkách, za které si na úrokových sazbách inkasuje šest až sedm procent. Jde v dnešní době o naprosto netržní úrokové sazby, podotkl. Právě závazky a nevýhodně uzavřené smlouvy mimo jiné na nákup či servis důlních zařízení nebo elektřinu a plyn jsou podle něj důvodem, proč podnikatelé nechtějí do OKD investovat už nyní. „Nebudu riskovat, že to co jsem si vydělal, abych tam potopil. To v žádném případě ne,“ řekl dnes ČTK Paukner s tím, že případná investice je pro něj i otázkou prestiže.

Jsme připraveni pomoci státu s provozem OKD tak, aby byl co nejefektivnější

„Pan Paukner a další projevili zájem o jednání. Povedeme je později tento týden nebo začátkem příštího týdne,“ potvrdil na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády na dotaz ČTK ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Podle něj si ale zástupci státu musí nejdříve vyjasnit, zda je možná dohoda se současnými vlastníky. Novým vlastníkem NWR je od února skupina Ad Hoc Group (AHG), kterou tvoří tři nadnárodní investiční fondy.

AHG tvrdí, že pokud se situace kolem OKD nevyřeší co nejrychleji, hrozí neřízená insolvence firmy. Je podle ní potřeba nalézt peníze na financování OKD do konce dubna. V úterý proto budou pokračovat jednání AHG se zástupci vlády. Aby se na záchraně OKD podílel stát, navrhla skupina minulý čtvrtek. Podle studie společnosti Deloitte, kterou si nechala AHG zpracovat, by restrukturalizace a postupný útlum OKD celkově stála státní rozpočet 17 miliard korun. Součástí dohody by mělo být uzavření Dolu Paskov.

Více variant řešení

Podle Pauknera je však toto číslo nadsazené. „Jsme připraveni kdykoliv podepsat, že tato věc bude vždy stát méně než oni uvedli. Jde z mého pohledu o strašák, který se tu objevil: Říct státe, musíš rychle jednat, musíš nám pomoci, jinak tady bude tato ztráta. Je to holý nesmysl,“ řekl ČTK Paukner. Přesné číslo, kolik by útlum stál, sice nemá, samotná technická likvidace dolu by podle jeho odhadu stála kolem čtyř až pěti miliard korun, kterou by musel tak jako tak zaplatit stát.

Navzdory nedávné změně vlastníka schválili akcionáři NWR minulý pátek na valné hromadě znovuzvolení všech členů představenstva. Před únorovým převzetím AHG byla majoritním akcionářem NWR společnost CERCL Mining, kterou z poloviny vlastní podnikatel Zdeněk Bakala. „Není normální, že když je tam nový vlastník, že si nedá svého člověka do představenstva,“ uvedl Paukner. „Nemůžu to dokázat, ale mám dosti oprávněné tušení, že za tím (AHG) stojí dál Bakala,“ dodal.

Ztrátová firma

OKD je ztrátová i přes úsporná opatření. Ve firmě nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa tisíců lidí v navazujících profesích. NWR loni meziročně prohloubila ztrátu na zhruba šest miliard korun z asi 567 milionů Kč o rok dřív. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého dluhu firmy.

Paukner je majitelem a generálním ředitelem společnosti Carbounion Bohemia, která mj. obchoduje s uhlí. Otava je předseda představenstva společnosti Metalimex, která je významným domácím obchodníkem s komoditami. Jeho otec Petr, který loni zemřel, v 90.letech spolu s Viktorem Koláčkem a jejich firmou Karbon Invest (KI) do OKD vstoupil. KI se stal většinovým vlastníkem OKD v druhé polovině roku 1998.

V roce 2003 začala vláda Vladimíra Špidly (ČSSD) jednat s KI o prodeji zbylých 46 procent akcií. Původně dohodnutou cenu 2,25 miliardy korun ale v květnu 2004 neschválil antimonopolní úřad. V září téhož roku vláda Stanislava Grose (ČSSD) schválila prodej menšinového státního podílu skupině Karbon Invest za 4,1 miliardy korun. Většinovým vlastníkem se ale ještě v listopadu 2004 stala investiční skupina RPG Industries, vedená Bakalou, jehož firma Charles Capital se podle médií podílela i na předchozích krocích majitelů KI. Později se majitelem OKD stala v Nizozemsku registrovaná firma New World Resources (NWR), která doly vlastní dodnes.

Koláček, Otava a místopředseda představenstva dolů Przybyla se později kvůli svému působení v OKD ocitli před soudem. Státní zástupce je obžaloval ze zneužívání informací v obchodním styku, kterým měli firmě způsobit škodu v řádu miliard korun. Soud ale v červnu 2009 všechny tři zprostil viny.

Paukner patří k největším hráčům na trhu s uhlím a elektřinou
- Společnost Carbounion Bohemia byla do obchodního rejstříku zapsána v září 1998. Její činností bylo především obchodování s pevnými palivy a poradenství v energetice.

- Společnost obchoduje s hnědým uhlím ze severočeské i sokolovské pánve, a to s tříděným i s prachovým. S hnědým uhlím firma obchoduje v ČR, na Slovensku, v Německu, Rakousku, Maďarsku, Slovinsku, Chorvatsku a Polsku.

- Firma obchoduje i s černým uhlím, jde především o dovozy z Ruska a lokální zastoupení firmy BHP pro dovoz australského koksovatelného uhlí do střední Evropy. Firma dováží černé uhlí i z Polska.

- Od roku 2000 Carbounion Bohemia obchoduje i s elektrickou energií, a to v tuzemsku i v zahraničí. V této oblasti se firma vypracovala mezi nejvýznamnější hráče na českém a slovenském trhu a obchod s elektrickou energií je druhým nejvýznamnějším pilířem činnosti firmy. Společnost využívá vazby dodávek uhlí a protiodběrů elektrické energie u řady tepláren v ČR, a to zejména po akvizici firmy Emeran 1860, která mnohé teplárny zásobuje uhlím.

- Carbounion Bohemia, s.r.o. sídlí v Praze. Její základní kapitál je 1,000.000 korun.

- Jediným vlastníkem a jednatelem společnosti je podnikatel Petr Paukner.

- Paukner se narodil 28. srpna 1955. Vystudoval zahraniční obchod na Vysoké škole ekonomické v Praze. Pracoval v podniku zahraničního obchodu Metalimex, který obchodoval se surovinami. Po pádu komunismu se ve zprivatizovaném Metalimexu stal generálním ředitelem a předsedou představenstva. Později byl ředitelem společnosti Coal Energy, kterou v roce 2001 založily firmy ČEZ, Severočeské doly Chomutov, Mostecká uhelná společnost, Sokolovská uhelná a Pauknerova firma Carbounion Bohemia. Coal Energy patřila ve své době mezi největší obchodníky s elektřinou v ČR, v dubnu 2009 ji ale valná hromada poslala do likvidace.

- Kromě společnosti Carbounion Bohemia zasedá ve statutárních orgánech dceřiných firem Carbosped, Humatex a Emeran 1860. Dále je v obchodním rejstříku například veden jako člen dozorčí rady PURS akciová společnost.

- O Pauknerovi se v tisku běžně píše jako o miliardářovi. K jeho velkým koníčkům patří fotbal, mimo jiné je vlastníkem prvoligové Dukly Praha.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah