Ministerstvo průmyslu chce speciální mise zaměřené na letectví | E15.cz

Ministerstvo průmyslu chce speciální mise zaměřené na letectví

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Share on Facebook Messenger
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) uvažuje o zahraničních obchodních misích, jež by se zaměřily speciálně na podporu tuzemských výrobců letadel. Mířily by například do Indie, Nepálu a Ruska. Výrobci vládní podporu vítají.

Při návštěvě leteckých závodů ve Zlínském kraji to řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Mládek v sídle kunovické společnosti Aircraft Industries probíral problémy leteckého průmyslu se zástupci Asociace leteckých výrobců ČR (ALV).

„Debata byla mimo jiné o tom, aby zahraniční obchodní mise byly ještě cílenější, že by byly specializované mise pouze pro letecký průmysl,“ uvedl ministr s tím, že se s výrobci na těchto cestách předběžně dohodl. „Je tady po nich velká poptávka,“ uvedl Mládek s tím, že se chystají mise do Indie, Nepálu a Ruska.

Generální ředitelka Aircraft Industries Ilona Plšková záměr přivítala. „Očekáváme vládní podporu. Do Nepálu se nám podařilo dostat s jedním letadlem a chtěli bychom tam uzavírat další kontrakty,“ řekla Plšková. Dodala, že úspěch L 410 v Nepálu firmě otevírá dveře i na trhy okolních zemí. „Letos bychom chtěli dodat letadlo právě i do Indie,“ dodala Plšková.

ALV je největším českým sdružením firem působících v letectví a kosmonautice. Zastupuje 37 společností s přibližně 8000 zaměstnanci a ročním obratem přes 17 miliard korun. Podle prezidenta ALV Josefa Kašpara většinu obratu zajišťují zahraniční trhy.

Pomocná ruka státu

„Export je pro letecký průmysl velmi důležitý a pomoc státu klíčová,“ mínil Kašpar. Mládek uvedl, že by výrobky tuzemských leteckých firem měla využívat i česká armáda. Stát výrobcům podle něj pomáhá také financováním vědy a výzkumu i podporou technického školství.

Další sférou, kde se představitelé státu angažují, je pomoc při průniku na nové zahraniční trhy, kde firmy musejí obstát při certifikaci - úředním uznání svého výrobku. Podle ALV lze při diplomatických jednáních předjednat detaily, které celý proces mohou zjednodušit. Mládek upozornil, že s výrobci byl loni dvakrát v Číně a také ve Vietnamu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.