Mládek podporuje prolomení těžebních limitů, padlo by 170 domů | e15.cz

Mládek podporuje prolomení těžebních limitů, padlo by 170 domů

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) bude při jednání vlády o těžebních limitech prosazovat variantu, která kromě prolomení limitů na dole Bílina počítá i s částečnou úpravou limitů na dole Československé armády (ČSA). Varianta počítá se zbouráním asi 170 domů v Horním Jiřetíně. Za úplné prolomení limitů, které by znamenalo úplné zbourání Horního Jiřetína a místní části Černice, před ministerstvem demonstrují horníci převážně ze společnosti Severní energetická. Ta je majitelkou dolu ČSA.

Starostu Horního Jiřetína Vladimíra Buřta (Strana zelených) vyjádření ministra nepřekvapilo, žádné protesty svolávat ve městě zatím kvůli tomu nebude. Mládek uvedl, že jako ministr musí brát v úvahu nejen potřeby energetiky a teplárenství, ale i možné dopady na zaměstnanost, sociální stabilitu regionu a lidské aspekty rozhodnutí. Proti bourání domů se vyslovili také šéfové všech tří vládních stran.

„Za svou osobu vnímám po vyhodnocení všech aspektů jako optimální řešení variantu rozšíření limitů na dole Bílina a částečného rozšíření i na dole ČSA. Jedná se o možnost, která by sebou nesla nutnost zbourání omezeného počtu domů v Horním Jiřetíně, znamenala by však zachování téměř současné úrovně zaměstnanosti na obou lokalitách a rovněž zachování a prodloužení alespoň částečné soběstačnosti státu v energetických surovinových zdrojích,“ sdělil Mládek.

MPO už minulý týden potvrdilo, že ve variantě, kterou ministr prosazuje by bylo v Horním Jiřetíně zbouráno asi 170 domů. Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) ráno v Radiožurnálu ještě před zveřejněním stanoviska ministra Mládka řekl, že by se měla podporovat varianta, která nebude znamenat žádné bourání domů.

„Domnívám se, že bychom měli podpořit takové prolomení limitů, které nebude znamenat zásah do lidského osídlení. Tedy nebude znamenat boření částí vesnic nebo měst, ale současně nám umožní, abychom měli dostatek uhlí zejména pro teplárenství. Naším cílem je, abychom na jaře schválili celou aktualizaci energetické koncepce a abychom mohli rozhodnout o budoucnosti jaderných zdrojů v ČR,“ řekl dnes Sobotka.

Jiřetínský starosta vidí za vyjádřením ministra reakci na dnešní demonstraci v Praze. „Předpokládám, že se tak vyjádřil (Mládek) v souvislosti s akcí odborářů. V podobném duchu už mluvil minulý týden, takže to pro nás není nic nového,“ řekl Buřt. Ve městě, kde žije zhruba 2300 lidí, nebude žádné protesty starosta nyní svolávat. „Možná něco přichystáme na únor, až se k věci vyjádří celá vláda,“ doplnil Buřt, který se v pátek v Praze i se starostkou sousedního Litvínova Kamilou Bláhovou (ANO) sejde s premiérem. „Budeme se ho snažit podpořit v přesvědčení, že bourání domů je holý nesmysl,“ uvedl Buřt.

Čtyři varianty

Mládek dnes zopakoval, že vládě předloží všechny čtyři varianty toho, jak s limity dále nakládat. Kromě jím preferovaného řešení je ve hře ještě úplné zachování nebo naopak úplného prolomení limitů a také varianta, která by limity prolomila jen na dole Bílina, kde nejsou žádná lidská sídla.

Minulý pátek řekl, že koaliční partneři ANO a KDU-ČSL podle jeho informací prosazují variantu s úpravou limitů pouze na dole Bílina, která nezasáhne do obydlených obcí. Uvedl, že je ale důležité, aby strany koalice řekly svůj postoj oficiálně. Do této chvíle se tomu tak nestalo.

Hornické odbory, které dnes budou demonstrovat v Praze, dlouhodobě podporují úplné prolomení limitů včetně úplného zbourání Horního Jiřetína a Černic. Podle deníku Dnes odborářům autobusy, jídlo a pití na cestu společně s odbory zaplatí majitel dolu ČSA, společnost Severní energetická, která také účast na demonstraci započítá jako odpracovanou směnu. „My jako odbory to pořádáme, takže těm horníkům dáme svačinu, dáme jim pití.

Autobusy nám nikdo jako sponzorský dar nedal, ty musíme zaplatit. Od toho vybíráme členské příspěvky a nějak s nimi hospodaříme. Samozřejmě máme rezervy na podobné akce,“ řekl ve středu místopředseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jaromír Franta. Některé deníky dnes otiskly celostránkové inzeráty, kterými Severní energetická demonstraci prezentuje jako boj za zachování spolehlivého zdroje energie a levného tepla.

S prolomením nesouhlasí představitelé Jiřetína a Litvínova

Proti jakémukoliv prolomení se naopak staví ekologické organizace a představitelé Litvínova a Horního Jiřetína. Shromáždění proti prolomení limitů, které se v Horním Jiřetíně konalo ve středu se zúčastnilo podle odhadů policie zhruba 250 lidí.

Mládek dnes také uvedl, že čas správného rozhodnutí ve správný čas v případě těžebních limitů již vypršel. „Předchozí vlády nenašly dost odvahy zaujmout k úpravě územních limitů těžby hnědého uhlí jasný postoj. Jako ministr průmyslu ale vidím, že s rozhodnutím není možné otálet,“ dodal.

O úpravě limitů má v pondělí 2.února jednat tripartita, na vládu má Mládek materiál v rámci nové Surovinové politiky předložit do konce března.

Za prolomení demonstruje v Praze až 700 horníků
Před ministerstvem průmyslu a obchodu v Praze demonstruje podle odhadu policie 600 až 700 horníků za úplné prolomení těžebních limitů v severních Čechách. Jsou to zejména pracovníci společnosti Severní energetická, které patří důl ČSA.Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) v prohlášení zveřejněném před demonstrací uvedl, že bude ve vládě prosazovat variantu, která počítá také s posunem limitu těžby na dole ČSA, což by znamenalo zbourání zhruba 170 domů v Horním Jiřetíně.
Horníci pískají a drží transparenty s nápisy „Mládek, vrah horníků“, „Uhlí zaměstnává a hřeje, a co ty, vládo“, „Zelená pověra domov nezahřeje“ nebo „Uhlí hřeje milion domácností“. Podle odborářů přijeli horníci na demonstraci deseti až 12 autobusy ze severních Čech a jedním z Ostravska. Mládek mezi ně nepřijde, protože je na dlouhodobě plánované pracovní cestě v Indii a Nepálu.
Podle deníku Dnes odborářům autobusy, jídlo a pití na cestu společně s odbory zaplatila společnost Severní energetická, která také účast na demonstraci započítá jako odpracovanou směnu. Některé deníky dnes otiskly celostránkové inzeráty, kterými Severní energetická demonstraci prezentuje jako boj za zachování spolehlivého zdroje energie a levného tepla a práce pro horníky.
Možnost účasti jsme zajistili úpravou v systému směn. Provoz tím zůstane zachován a k žádným ztrátám tedy nedojde,“ řekla mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah