Musk přislíbil 100 milionů dolarů tomu, kdo vyvine nejúčinnější technologii záchytu uhlíku

Indická metropole Dillí v oblaku smogu poté.

Indická metropole Dillí v oblaku smogu poté. Zdroj: Reuters

Šéf Tesly Elon Musk.
Oblast Ostravy o okolí je nejvíce znečištěnou oblastí v Česku.
Smogová situace v Mongolsku
Letošní rok udělal z Elona Muska jednoho z nejbohatších lidí planety
5
Fotogalerie

Šéf společnosti Tesla Elon Musk na svém účtu na twitteru slíbil darovat 100 milionů dolarů (2,1 miliardy korun) za vývoj nejúčinnější technologie zachycující emise oxidu uhličitého. Bližší detaily hodlá zveřejnit příští týden.

Zachycení emisí způsobujících oteplování planety se stává důležitou částí mnoha plánů, jejichž cílem je udržet pod kontrolou změny klimatu. V této technologii však byl dosud dosažen jen malý pokrok. Většinou se úsilí zaměřuje na snižování emisí než na odstraňování uhlíku ze vzduchu. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) koncem loňského roku řekla, že pokud chtějí země splnit cíle nulových emisí, bude nutný prudký růst v zavádění technologií zachycování uhlíku, upozornila agentura Reuters.

Musk se podle výpočtů agentury Bloomberg tento měsíc stal nejbohatším člověkem světa. Hodnota jeho majetku činí více než 201 miliard dolarů. V prvenství předstihl zakladatele internetového obchodu Amazon Jeffa Bezose.

Zachycování uhlíku je proces zachycování odpadního oxidu uhličitého buď přímo ze vzduchu nebo předtím, než je vypuštěn z továren a elektráren. V druhém případě je prvním krokem často instalace filtrů na komíny, které zachycují emise před vypuštěním do vzduchu. Jakmile je oxid uhličitý zachycen, může být přepraven někam, odkud nemůže uniknout, často hluboko pod zem, aby se zabránilo tomu, že přispěje ke globálnímu oteplování. Většina zachyceného oxidu uhličitého zůstane pod zemí, část se také používá při výrobě plastů a šumivých nápojů, napsal sever CNBC.

V současnosti podle IEA funguje po celém světě přibližně 20 komerčních projektů zachycování, využití a skladování uhlíku. Od roku 2017 bylo odsouhlaseno 30 nových projektů, podle IEA je to však zatím málo, aby se zabránilo oteplování planety.

Věří, že tyto projekty by mohly snížit emise o téměř pětinu a snížit také náklady na boj s klimatickou krizí o 70 procent. Přizpůsobení provozu odvětví těžkého průmyslu čisté energii je relativně obtížné a nákladné ve srovnání se systémem zachycování uhlíku.

Server TechCrunch s odvoláním na anonymní zdroj uvedl, že odměna od Muska je spojená se soutěží nadace Xprize Foundation. To je nezisková organizace zaměřená na podporu a propagaci inovací.