Na čínsko-americkou obchodní válku doplatí i německé automobilky

Volkswagen

Volkswagen Zdroj: acz

Daimler
BMW
Digitální továrna Audi
Digitální továrna Audi
Digitální továrna Audi
6
Fotogalerie

Čínské hrozby 25procentním clem na americké zboží mohou tvrdě dopadnout i na německé automobilky. Podle analytické společnosti Evercore ISI by na cle nejvíce zaplatily německé firmy Daimler AG a BMW AG, které vyrábí ve Spojených státech svá SUV. Většina amerických automobilek, včetně německého Volkswagenu, totiž přesunula svou výrobu do Číny.

Automobilka BMW a pod Daimler AG patřící Mercedes, ročně v USA vyrobí přes 100 tisíc vozů v hodnotě přes sedm miliard dolarů, které pak putují na největší světový trh do Číny. Nejvíce postiženou americkou automobilkou by tak byla Tesla miliardáře Elona Muska, která svou produkci stále drží na území USA.

Podle vyjádření vrchního analytika Evercoru Arndta Ellinghorsta pro server Bloomberg je tento případ příkladem vedlejších účinků obchodní války mezi USA a Čínou. „Celosvětový trh, zejména ten automobilový, se formuje po desetiletí, a náhlé narušení rovnováhy může mít významné negativní následky,“ uvedl.

Čína hrozbou odpovídá na nedávné opatření americké vlády, která vydala seznam 1300 čínských výrobků, na které chce aplikovat 25procentní daň. Podle Bílého domu tak USA reagují na údajné krádeže amerického duševního vlastnictví.