Na debaty o budoucnosti českého působení v EU není čas, tvrdí průmyslníci | E15.cz

Na debaty o budoucnosti českého působení v EU není čas, tvrdí průmyslníci

Kontejnery pro Deutsche Post z hněvotínské firmy Wanzl
Kontejnery pro Deutsche Post z hněvotínské firmy Wanzl
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Odchod Velké Británie z EU, o němž v referendu rozhodli britští voliči, je špatnou zprávou pro evropský i český byznys. Uvedl to Svaz průmyslu a dopravy. Vystoupení Británie vážně zasáhne samotný princip fungování EU, takzvaný brexit podle něj otevřel období nepředvídatelnosti a nejistoty.

„Svaz průmyslu vyzývá českou vládu, aby vyslala našim občanům i EU jasný signál, že nyní není čas na debatu o budoucnosti působení České republiky v EU, ale je čas na to, abychom se sjednotili na straně těch zemí, které věří ve výhody členství v jednotném evropském hospodářském prostoru,“ napsal svaz v prohlášení.

Česká vláda by se měla podle něj svým dílem zasloužit o to, aby brexit neměl negativní vliv na důvěryhodnost EU jako ekonomického celku. Jakékoli zpomalení či nestabilitu na vnitřním trhu pocítí Česko a její podnikatelská sféra velmi rychle.

Přečtěte si další informace o ekonomických dopadech brexitu:

Brexit může posunout konec intervencí ČNB, tvrdí analytici

Varování ekonomů: brexit může ohrozit nejen britskou ekonomiku

Akciové trhy prudce oslabily. Analytik o brexitu: Je to naprosto nečekané

„Je to výzva pro bruselské a evropské elity, že EU musí projít zásadní změnou. Referendum, které rozdělilo Británii, je signálem, že existují vážné problémy a nespokojenost s fungováním evropských struktur a neschopností efektivně řešit problémy,“ upozornil viceprezident svazu Radek Špicar.

EU podle něj musí zahájit jednání o reformě. „Musí jasně deklarovat, jak chce zlepšit podmínky pro podnikání, jak posílí konkurenceschopnost, jak zásadně omezí byrokratickou lavinu stále nových a mnohdy byznys omezujících předpisů,“ prohlásil Špicar.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah