Na dostavbu elektrárny Temelín obdržel ČEZ tři nabídky | E15.cz

Na dostavbu elektrárny Temelín obdržel ČEZ tři nabídky

Jaderná elektrárna Temelín
Jaderná elektrárna Temelín
• 
ZDROJ: E15 Anna Vackova

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Energetická společnost ČEZ dnes obdržela nabídky na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín od všech tří účastníků výběrového řízení. O zakázku se uchází americký Westinghouse, francouzská Areva a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Gidropress a Atomstrojexport. Informoval o tom dnes ČEZ. Vítěz tendru má být vybrán během příštího roku, náklady na dostavbu se odhadují na 200 až 300 miliard korun.

Nabídky jednotlivých firem čítají tisíce stran. Například ta od Westinghousu má 12.000 stran, které do centrály provozovatele Temelína ČEZ dorazily ve 14 krabicích o celkové váze 250 kilogramů. Nabídka česko-ruského konsorcia čítá 80.000 stran, největší je část o technologii elektrárny.

Areva uvedla, že její nabídka zahrnuje návrh, inženýrské práce, výrobu a nákup strojních zařízení až po uvedení obou bloků do provozu. Firma nabízí reaktory EPR, které staví ve Francii, Finsku nebo Číně. Ředitel firmy pro ČR Thomas Epron uvedl, že během výstavby bloků v Temelíně očekává vznik více než 10.000 pracovních míst. Dodal, že až 70 procent prací je otevřeno tuzemským firmám. To deklarují i ostatní zájemci.

Odborníci ze společnosti ČEZ budou nabídky posuzovat po většinu druhého pololetí. „V tuto chvíli samozřejmě nelze ještě říci, která nabídka je nejlepší. Posuzování nabídek bude trvat měsíce,“ řekl vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška.

Zhruba v listopadu či v prosinci by měl mít ČEZ nabídky prostudované a firma bude mít představu o předběžném pořadí uchazečů. Ti pak budou znovu osloveni a dostanou možnost doplnit své nabídky do jara 2013. Výběr dodavatele a podpis smlouvy je plánován na konec roku 2013.

Po získání povolení od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, stavebního povolení a další dokumentace v roce 2016 či 2017. má být dokončen do roku 2025.

Účastníci tendru slibují významnou účast českých firem, většinou hovoří o zmíněných 70 procentech zakázky. Bartuška a další odborníci však zatím považují taková tvrzení za nadnesená.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah