Na indických solných pláních roste větrná a solární farma, která velikostí překoná Prahu

Gudžarátský hybridní park obnovitelné energie

Gudžarátský hybridní park obnovitelné energie Zdroj: profimedia.cz

Uprostřed solné pouště v západní Indii má vyrůst gigantická větrná a solární farma, která bude s rozlohou 726 kilometrů čtverečních více než 1,5× větší než hlavní město ČR. Gudžarátský hybridní park obnovitelné energie se bude nacházet v těsné blízkosti hranice s Pákistánem poblíž vesnice Vighakot v okrese Kutch.

Článek vyše na VTM.cz.

Návrh parku schválila vláda státu Gudžarát 9. září 2020 a přidělila mu 600 kilometrů čtverečních půdy. V návrhu byla uvedena celková kapacita 41,5 gigawattů. 15. prosince 2020 poklepal indický premiér Naréndra Módí na základní kámen projektu. Na výstavbě se podílí šest developerů: Adani Green Energy, Sarjan Realities, NTPC, Gujarat Industries Power Company, Gujarat State Electricity Corporation a Solar Energy Corporation of India, píše CNN.

Část energetického parku už stojí

V současnosti jsou již nainstalovány solární panely a větrné turbíny generující 1,6 GW čisté energie. Po dokončení má celá farma produkovat až 30 GW, tedy bezmála čtrnáctkrát víc než oba reaktory jaderné elektrárny Temelín. Po dokončení tak půjde o největší hybridní park obnovitelné energie na světě. V plánu je také vybudování bateriového úložiště s kapacitou 14 GWh.

V čele projektu v hodnotě 20 miliard dolarů (v přepočtu 465 miliard korun) stojí 30letý výkonný ředitel společnosti Adani Green Energy Limited (AGEL) Pranav Adani. Jistou kuriozitou je, že jde o synovce druhého nejbohatšího muže Asie – miliardáře Gautama Adaniho, jehož firma Adani Group zbohatla na těžbě a dovozu uhlí.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!