Na pobídky dosáhnou i call centra, vzniknou i speciální ekonomické zóny | E15.cz

Na pobídky dosáhnou i call centra, vzniknou i speciální ekonomické zóny

Na pobídky dosáhnou i call centra, vzniknou i speciální ekonomické zóny
Call centrum
• 
ZDROJ: Archiv/Euro

ČTK

Poslanci podpořili předlohu o změnách v systému investičních pobídek, které podle záměru vlády mají udržet atraktivitu Česka pro zahraniční investory i po červencovém snížení maximální výše veřejné podpory. Předloha zavede například speciální ekonomické zóny a na investiční pobídky by měla nově dosáhnout datová centra i call centra. Víc regionů také bude moci žádat o příspěvek na pracovní místo.

Od července je podle rozhodnutí Evropské komise maximální míra veřejné podpory v českých regionech snížena ze 40 na 25 procent. Česko to znevýhodňuje například vůči Slovensku, Maďarsku, Bulharsku a Polsku. Novela zákona o investičních pobídkách by měla proto přispět k rychlejší návratnosti investičních projektů a systém pobídek zjednodušit.

Novela zavádí mimo jiné speciální ekonomické zóny, ve kterých by byla dostupná vyšší hmotná podpora na jedno nově vytvořené pracovní místo, a to až 300 tisíc korun. Na pozemky a stavby v těchto zónách bude také možné uplatnit až pětileté osvobození od daně z nemovitostí. Speciálních ekonomických zón by mělo být pět, schvalovat je bude vláda.

Za porušování rovných podmínek označil tyto úpravy Michal Kučera z TOP 09. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura se zase přimlouval za to, aby rozhodování o dani z nemovitosti zůstalo v pravomocích obecních zastupitelstev. Zpravodaj Martin Novotný (ODS) ale neuspěl s návrhem vrátit předlohu vládě k dopracování.

Podpora velkých call center

Investiční pobídky by také měly být nově poskytovány v případě datových center a u call center, které vytvoří více než 500 pracovních míst. O investiční pobídky by mělo mít možnost žádat více subjektů - nový zákon totiž zmírňuje u technologických center a center strategických služeb požadavky pro kvalifikaci do systému investičních pobídek.

Na příspěvek dosáhne víc regionů

Novela také rozšiřuje počet regionů, ve kterých budou moci investoři žádat o příspěvek až 200 tisíc korun na jedno nové pracovní místo. U projektů technologických center a center strategických služeb se sníží požadavek na minimální počet vytvořených nových pracovních míst. V případě technologických center ze 40 na 20, u opravárenských center ze 100 na 70. Investice s náklady nad 100 milionů eur budou nově podléhat zvláštnímu povolovacímu režimu ze strany Evropské komise.

Podpora by se měla zaměřit hlavně na projekty technologických center a center strategických služeb. Ve výrobě by byla omezena jen na nové závody.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud