John Deere zhoršil výhled na letošní rok | E15.cz

Na výrobce traktorů John Deere dopadá obchodní válka, zhoršil výhled na letošní rok

Martin Štorkán

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou tvrdě dopadá na americké zemědělce. Kvůli jejich nepříznivé finanční situaci klesají prodeje výrobci traktorů Deere. Provozní zisk firmy se v jejím nejvýdělečnějším segmentu – zemědělských strojích – propadl oproti minulému roku téměř o čtvrtinu. Tržby plynoucí z prodeje techniky a vybavení klesly ve třetím kvartálu fiskálního roku meziročně o tři procenta na 8,97 miliardy dolarů.

Společnost zůstává nadále pozitivní ohledně všeobecných hospodářských podmínek. Kvůli klesajícím prodejům ale očekává, že se jí letos povede podobně jako v minulém roce, přestože ve svých dřívějších předpovědích očekávala růst.

„Hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí reflektují vysoký stupeň nejistoty, která pokračuje ve vrhání stínu na celý zemědělský sektor. Obavy ohledně úspěchu s vývozem produktů, krátkodobá poptávka po komoditách, jakými jsou například sójové boby, a celková kondice sklizně zapůsobily na zemědělce, kteří pod tímto tlakem odkládají své investice do zemědělské techniky,“ uvedl šéf společnosti Samuel Allen. Akcie na zprávu zareagovaly poklesem o 5,5 procenta, firma tak na akciové burze NYSE zažije zřejmě nejhorší měsíc od září 2011.

Pro letošní fiskální rok společnost očekává, že prodej zařízení poroste o čtyři procenta s prognózou čistého zisku ve výši 3,2 miliardy. Ještě před třemi měsíci očekávala zvýšení prodeje o 5 procent a zisk 3,3 miliardy. „S ohledem na obchodní prostředí není překvapivé, že společnost výhled na fiskální rok 2019 snížila,“ uvedl analytik Bloomberg Inteligence Chris Ciolino. Firma se chce zaměřit na přezkoumání výrobních nákladů a chystá opatření, která jí mají zajistit vyšší efektivitu.

Společnost Deere & Company je známá především pod obchodní značkou John Deere. Soustředí se hlavně na výrobu traktorů a kombajnů. Společnost má i vlastní finanční součást, která pomáhá zemědělcům nákup strojů financovat.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah