Napětí v Asii: korejská Hyundai zavřela svoji továrnu v Číně | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Napětí v Asii: korejská Hyundai zavřela svoji továrnu v Číně

ČTK

Jihokorejská automobilka Hyundai na týden uzavřela jednu ze svých továren v Číně, uvedla to ve svém dnešním prohlášení. Podle agentury Reuters ohrožuje diplomatické napětí mezi oběma zeměmi její zdejší tržby.

Hyundai uvedla, že od 24. března do 1. dubna uzavřela jednu ze svých továren na výrobu osobních automobilů v provincii Che-pej. Chce zkontrolovat výrobní linku a upravit technologii.

Agentura Reuters ovšem připomíná, že Hyundai a další jihokorejské firmy od výrobců kosmetiky po maloobchodní řetězce začínají pociťovat čínskou nelibost kvůli plánované stavbě amerického protiraketového štítu THAAD na jihokorejském území. Čína se obává, že systém bude sledovat i její vojenské aktivity.

Češi mají větší zájem o nové vozy, vedou Škoda, Volkswagen a Hyundai

Ochlazení v hospodářských vztazích mezi oběma zeměmi je patrné poté, co čínské ministerstvo turismu nařídilo prodejcům zájezdů, aby přestali nabízet cesty do Jižní Koreje. Státní média pak vyzvala k bojkotu jihokorejských výrobků.

Čína pro Hyundai představuje největší trh, prodá zde zhruba čtvrtinu své produkce. Podle analytiků může být příčinou přechodného uzavření továrny snaha o snížení výroby. Prodej v Číně totiž klesá nejen kvůli politickému napětí, ale zvyšuje se i lokální konkurence. Ta sází na levnější varianty sportovně-užitkových vozů (SUV).

Konec rodinných klanů? Korejcům vadí neprůhledné propojení byznysu a politiky

Jeden z jejích zdejších výrobců, čínská firma Geely, zaznamenal svůj největší zisk za uplynulých osm let, informuje Reuters. Podle Ko Tae-bonga, analytika společnosti Hi Investment & Securities, se čínské tržby Hyundai v březnu meziročně sníží, ačkoli v lednu a únoru ještě rostly.

Skupina Hyundai Motor zahrnuje automobilky Hyundai a Kia a je pátým největším výrobcem aut na světě. Společnost vyrábí i v České republice, v listopadu 2008 oficiálně zahájila sériovou výrobu v Nošovicích na Frýdecko-Místecku.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!