Napjatě očekávaná premiéra: Japonsko spustilo těžbu plynu z ledových krystalů | E15.cz

Napjatě očekávaná premiéra: Japonsko spustilo těžbu plynu z ledových krystalů

plyn
plyn
• 
ZDROJ: Geological Survey of Canada 2009

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Japonsko začíná jako první na světě se zkušební těžbou metan hydrátu z ložisek plynu u mořského dna ve formě ledových krystalů. Vláda oznámila, že minulý týden státní energetická společnost Japan Oil, Gas, and Metals National Corp (JOGMEC) vyslala do vyhlédnuté oblasti loď, která začne těžit z vrtu připraveného v loňském roce. Informoval o tom server The Japan Daily Press.

Japonsko je ve světě nejdále na cestě k využívání metanových hydrátů, ložisek plynu uzavřeného v ledových krystalech. Jde o potenciálně obrovský zdroj energie, jehož světové zásoby by podle různých odhadů mohly až desetinásobně přesahovat známé zásoby fosilních zdrojů na Zemi.

Loď JOGMEC se bude pokoušet těžit v oblasti mořského příkopu Nankai, asi 70 kilometrů jihovýchodně od pobřeží prefektury Aiči ve středním Japonsku. Vrt je zde hluboký jeden kilometr a narazil na oblast, kde se nachází 300 metrů silná vrstva metan hydrátů, píše The Japan Daily Press.

Mořský příkop Nankai Autor: Wikimedia
Mořský příkop Nankai

Loď umístí do vrtu potrubí, které bude štěpit hydrát na metan a vodu. Pokud půjde vše bez problémů, měla by vlastní těžba začít příští měsíc. Během dvoutýdenního období prací by se zde mělo vytěžit až 10 tisíc metrů krychlových plynu.

Pobřeží by mohlo obsahovat až stonásobek roční spotřeby plynu

Podle japonské výzkumné studie se jen v oblasti příkopu Nankai nachází nejméně 1,1 bilionu krychlových metrů plynu, ekvivalent asi 12 let japonské spotřeby. Odhaduje se, že japonské pobřežní vody by celkově mohly obsahovat možná až stonásobek roční spotřeby plynu v Japonsku.

Japonsko už investovalo do rozvoje technologií pro těžbu metan hydrátů stovky milionů dolarů a chce tento program dovést do komerčního využití do roku 2018. Tento alternativní energetický zdroj se zkoumá i v USA, Kanadě, Norsku, Indii a Číně. Nejdostupnější ložiska metan hydrátu se nacházejí kolem pobřeží a těsně pod permafrostem, věčně zmrzlou půdou v Arktidě.

Zkušební vrty nalezly vysoce slibný rezervoár plynu v této formě také na Aljašce. Zahájení ekonomicky rentabilní těžby této formy plynu je ale podle amerického ministerstva energetiky zatím řadu let vzdálené. USA zatím stále ještě jedou na vlně břidlicového boomu. Metan hydráty ale považují za další slibný zdroj plynu.

Předpokládané rozložení světových nalezišť metan hydrátu

Předpokládané rozložení světových nalezišť metan hydrátu Autor: globalcarbonproject.org
Zdroj: globalcarbonproject.org

Japonsko je největším světovým dovozcem zkapalněného zemního plynu. Snaha o zajištění domácích zdrojů energetických surovin získala v zemi na naléhavosti po jaderné krizi z roku 2011, která vedla k prudkému růstu dovozu plynu.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah