Největší těžař světa BHP zvýšil zisk o třetinu. Stouply hlavně příjmy z těžby mědi | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Největší těžař světa BHP zvýšil zisk o třetinu. Stouply hlavně příjmy z těžby mědi

ČTK

Společnost BHP, která je největší těžařskou skupinou na světě, zvýšila za uplynulý fiskální rok očištěný zisk o 33 procent na 8,93 miliardy dolarů (199,2 miliardy korun). K růstu přispěly hlavně vyšší ceny ropy a základních kovů, uvedla firma. Výsledky však zaostaly za odhady analytiků.

Očištěný zisk měří výkon hlavních aktivit firmy bez mimořádných položek, proto jej sledují hlavně analytici a investoři. Včetně mimořádných položek zisk naopak o 37 procent klesl a činil 3,71 miliardy dolarů. Příčinou byly jednorázové náklady v souvislosti s prodejem aktivit v těžbě ropy a plynu z břidlic v USA firmě BP.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru předpovídali, že BHP bude mít za uplynulý fiskální rok očištěný zisk 9,27 miliardy dolarů. Fiskální rok skončil 30. června.

Celkové příjmy vzrostly o 20 procent na 45,81 miliardy dolarů (1,02 bilionu korun). Příjmy z těžby železné rudy, což je největší divize v rámci skupiny, se zvýšily o 1,3 procenta. Těžba železné rudy byla přitom rekordní. Příjmy z těžby mědi stouply o téměř 60 procent díky vyšší těžbě v Chile. Příjmy ropné divize se zvýšily o 14,5 procenta, zejména díky růstu cen ropy.

Ropa zdražuje, může za to pokles těžby v Saúdské Arábii

BHP je největší firmou v Austrálii podle tržní kapitalizace. Má více než 60 tisíc zaměstnanců a subdodavatelů, hlavní sídlo je v Melbourne. Skupina má duální strukturu sestávající ze dvou mateřských firem, a to BHP Billiton Ltd a BHP Billiton Plc.

Skupina také uvedla, že za loňský vyplatí rekordní dividendu 0,63 dolaru za akcii. Loni dividenda činila 0,43 dolaru za akcii.

Prodej ostravské huti ArcelorMittal je nedůvěryhodný, kritizují odbory

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!