Německo jaderný odpad nevyveze, obě úložiště postaví doma | E15.cz

Německo jaderný odpad nevyveze, obě úložiště postaví doma

ČTK

Německo vybuduje dvě konečná úložiště pro jaderný odpad. Kromě už schváleného úložiště Konrad v Dolním Sasku, kam mají mířit slabě a středně radioaktivní látky, by měl na zatím neupřesněném místě vzniknout i konečný sklad pro vysoce radioaktivní materiály.

„Když jsme se rozhodli opustit jadernou energetiku, jsme nyní schopni odhadnout, jaké celkové množství radioaktivního materiálu bude třeba bezpečně zlikvidovat,“ řekla německá ministryně životního prostředí Barbara Hendricksová. Německo by mělo zastavit své poslední jaderné reaktory v roce 2022, jejich výkon mají nahradit obnovitelné zdroje energie.

Podle propočtů ministerstva životního prostředí bude třeba v Německu uložit zhruba 600 tisíc metrů krychlových radioaktivního materiálu. V tomto objemu je kromě vyhořelého paliva z reaktorů zahrnut i ozářený stavební odpad, který vznikne při bourání zrušených jaderných elektráren.

OBRAZEM: Přestavba šachty Konrad

„I když je z právního hlediska přípustné, abychom jaderný odpad vyvezli do zahraničí, je zodpovědné vytvořit konečné úložiště přímo v Německu. Vlastní konečné úložiště radioaktivního materiálu by měli mít všichni, kdo provozují nebo provozovali jadernou energetiku,“ řekla Hendricksová.

První úložiště se už staví

Německo už dříve schválilo vytvoření konečného úložiště v šachtě Konrad v dolnosaském Salzgitteru a v současnosti pracuje na potřebné úpravě šachty. Tamní štoly pojmou 303 tisíc metrů krychlových slabě a středně radioaktivního odpadu. Pro vysoce radioaktivní materiály Německo hledá jiné úložiště, rozšíření šachty Konrad Hendricksová vyloučila.

Jako o dalších možných konečných skladech jaderného odpadu se spekuluje o bývalém dole Morsleben v Sasku-Anhaltsku a o šachtě Asse v Dolním Sasku. Hendricksová nicméně přiznala, že vybudování druhého konečného úložiště v Německu potrvá desítky let.

O vzniku hlubinného úložiště radioaktivního odpadu se diskutuje i v Česku. V místech, která by byla geologicky vhodná pro vznik takového skladu, však místní obyvatelé proti vybudování úložišť protestují.

Přestavba šachty Konrad

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.