Nová pravidla proti odlivu daní z USA zafungovala, Pfizer zrušil obří fúzi | E15.cz

Nová pravidla proti odlivu daní z USA zafungovala, Pfizer zrušil obří fúzi

Sídlo společnosti Pfizer v Praze
Sídlo společnosti Pfizer v Praze
• 
ZDROJ: Tomas Novak/Euro

ČTK, mic

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký farmaceutická společnost Pfizer zrušila plánované převzetí svého irského konkurenta Allergan, které by vytvořilo největšího výrobce léků na světě. Historicky nejvýznamnější fúzi v oboru zabránila snaha americké vlády zamezit daňově motivovaným přesunům sídel firem do zahraničí.

Pfizer, který působí také v tuzemsku, se na fúzi v hodnotě 160 miliard dolarů (3,8 bilionu korun) s irskou společností dohodl na konci minulého roku. Jak dnes uvedla agentura Bloomberg, americká strana nabídku stáhla kvůli připravovaným pravidlům proti odlivu daní z USA.

Americké ministerstvo financí představilo v pondělí již třetí balík opatření proti takzvaným inverzím, které americkým podnikům umožňují vyhýbat se vysokému zdanění firemních zisků v USA. V rámci těchto inverzí americká firma obvykle koupí menšího zahraničního konkurenta a přesune své oficiální daňové sídlo do jeho země.

Nová pravidla amerického ministerstva jména obou farmaceutických společností výslovně nezmiňovala. Jedno z opatření však cílilo na charakteristický rys jejich spojení, totiž historii Allerganu jakožto významného kupce mnoha firem, napsala agentura Reuters.

Vítězství pro Obamu

Zrušení fúze je podle ní velkým vítězstvím pro amerického prezidenta Baracka Obamu, který podniky měnící své sídlo kvůli minimalizaci daní v úterý kritizoval. Vyhýbání se daňové povinnosti označil za velký problém a apeloval na republikány ovládaný Kongres, aby kroky blokující tuto praxi podpořil.

Ke zrušení plánované fúze společnosti dospěly po „vzájemné dohodě“. Pfizer v dnešním sdělení zmínil nejnovější kroky amerického ministerstva. Souhlasil prý rovněž, že Allerganu zaplatí 150 milionů dolarů jako náhradu za výdaje spojené s transakcí, napsala agentura AP.

Pfizer dříve avizoval, že přesune své sídlo z New Yorku do Dublinu, aby snížil svoji daňovou zátěž. Ve Spojených státech daň ze zisku činí 35 procent a váže se na byznys po celém světě, v Irsku daň dosahuje pouze 13,5 procent.

Praxe známá jako inverze je sice legální, nicméně v politické rovině je považována za neetickou. Plány na slučování podniků se kvůli přísnějším americkým pravidlům proti takovému postupu rozpadaly i v minulosti.

Poté, co Obamova administrativa zakročila proti inverzním praktikám, zrušila v roce 2014 americká farmaceutická společnosti AbbVie zamýšlené převzetí irského konkurenta Shire v hodnotě 55 miliard dolarů.

Autor: ČTK, mic

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah