Nová továrna Jaguaru má vyrůst v Polsku, země nabídla nejlepší podmínky | E15.cz

Nová továrna Jaguaru má vyrůst v Polsku, země nabídla nejlepší podmínky

Land Rover Discovery Sport
Land Rover Discovery Sport
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Land Rover MENA; Flickr.com

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Automobilka Jaguar Land Rover (JLR), která patří do indické průmyslové skupiny Tata Motors, chystá výstavbu nového velkého závodu ve východní Evropě a s největší pravděpodobností se rozhodne pro Polsko. S odvoláním na nejmenovaný vysoce postavený zdroj z automobilky to napsal britský list The Sunday Times. Automobilka nicméně zprávu nekomentovala.

O továrnu, podle polského tisku za sedm miliard zlotých (skoro 46 miliard korun), se ucházela i Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Turecko, pak se výběr zúžil na Polsko a Slovensko. Polsko podle zdroje listu nabídlo „výrazné“ pobídky a kromě kvalifikované pracovní síly a dodavatelů prý vláda významně pomůže rozjezdu podniku. Nová továrna má údajně vyrábět až 200 tisíc vozů ročně.

Jaguar Land Rover loni vyrobil přes 450 tisíc vozů, ale plánuje rozšíření na milion aut ročně. Automobilka loni otevřela továrnu v Číně, další se staví v Brazílii. Další na řadě má být USA či Mexiko.

Rozhodnutí o Polsku by podle The Sunday Times mohlo být oznámeno během týdnů, oficiálně však Jaguar Land Rover uvedl, že žádné rozhodnutí ještě nebylo přijato a firma pokračuje vyhodnocování příležitostí po celém světě. Zatím není jasné, kde by továrna v Polsku mohla vzniknout, poznamenal list Gazeta Wyborcza, který největší šance přisoudil Krakovu, anebo obci Jawor u Vratislavi.

Prodeje rostly pátým rokem v řadě
Automobilka Jaguar Land Rover expanduje, protože se jí v posledních letech významně daří. Loni zvýšila prodeje již pátým rokem za sebou na téměř 463 tisíc aut a do konce roku 2020 plánuje růst až na 800 tisíc vozů. Společnost vlastní tři závody ve Velké Británii, loni otevřela továrnu v Číně a další provoz má ještě v Indii. Příští rok pak hodlá zahájit výrobu v Brazílii. Indická automobilka Tata Motors koupila značky Jaguar a Land Rover v roce 2008 od americké společnosti Ford Motor za 2,3 miliardy dolarů.

Už počátkem července místopředseda polské vlády a ministr hospodářství Janusz Piechociński hovořil o tom, že Polsko soupeří se Slovenskem o velkou investici do výroby automobilů, jméno potenciálního investora ale tehdy neuvedl. Jen řekl, že investice se týká luxusních automobilů. Továrna by prý měla zahájit provoz v roce 2019, výstavbu závodu chce investor zahájit už v tomto čtvrtletí.

Ani dnes Piechociński investici JLR v Polsku nepotvrdil. „Jednáme s důležitým partnerem z automobilového průmyslu. Jde o investici v řádu 1,7 miliardy liber (asi 64 miliard korun), která má mohla být v Polsku,“ řekl novinářům během návštěvy Vratislavy. V novinových zprávách vidí snahu přimět státy ucházející se o investici, aby se předháněly v pobídkách. Jde prý o více než pět tisíc pracovních míst.

Zprávy, že Polsko patří mezi kandidáty na výstavbu továrny výrobce luxusních vozů Jaguar Land Rover, se objevily už v květnu. Automobilka podle tehdejších zpráv agentury PAP jednala o záměru se Slovenskem, Maďarskem a Českou republikou. Agentura CzechInvest ani samotná automobilka v květnu podle serveru E15.cz informace o možné investici v ČR nepotvrdily.

Veřejnoprávní slovenský rozhlas RTVS v květnu informoval, že Slovensko a Polsko jsou ve hře o velkou investici jedné nejmenované automobilky, která by v připravované továrně mohla zaměstnat až osm tisíc lidí.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah