Novartis neuhájil patent v Indii, další firmy se obávají o investice | E15.cz

Novartis neuhájil patent v Indii, další firmy se obávají o investice

Sídlo Novartis v Basileji
Sídlo Novartis v Basileji
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Andrew Hecht

ČTK

Indický nejvyšší soud dnes zamítl švýcarské farmaceutické firmě Novartis žádost o patentování vylepšené verze protirakovinného léku Glivec, který se používá k léčbě chronické myeloidní leukemie. Verdikt může předznamenávat potíže dalších farmaceutických koncernů v Indii.

Indický soud patent zamítl s tím, že nová verze se od původní liší pouze nepatrně a že by vydání patentu ohrozilo dostupnost levné, generické verze přípravku pro mnoho chudých nemocných. Zamítnutí žádosti o vydání patentu znamená, že se v Indii bude nadále vyrábět generická forma Glivecu.

Novartis v reakci oznámil, že soudní rozhodnutí odradí inovační projekty v Indii. „Je to špatné pro pacienty, protože to zbrzdí zlepšení léčby nemocí, pro něž nebudou k dispozici účinné léky,“ řekl zástupce indické sekce Novartisu Randžít Šahaní. Sdělil ale také, že firma bude dále usilovat o získání patentů v Indii a nepřestane tam investovat.

Patentované léky jsou pro většinu z 1,2 miliardy Indů nedostupné. Denní mzda 40 procent z nich nedosahuje ani 1,25 dolaru (25 korun). Léčba s pomocí patentované formy Glivecu přijde měsíčně na 2600 dolarů (52 tisíc korun), zatímco za generickou formu léku pacient za měsíc zaplatí v přepočtu 3500 korun.

Indický farmaceutický trh je čtrnáctý na světě. Ročně se jeho objem zvyšuje až o 14 procent, takže farmaceutické firmy v něm spatřují velký potenciál.

Podle Reuters je dnešní soudní rozhodnutí předzvěstí problémů pro výrobce léků jako Pfizer nebo Roche Holding, jimž loni v Indii vypršely patenty pro některé léky k léčbě rakoviny a žloutenky; je pravděpodobné, že získat jejich obnovení teď bude těžké. Západní firmy také upozornily, že rozhodnutí v Indii ohrozí investice do dalšího výzkumu.

Rozsudek uvítali aktivisté, kteří bojují za to, aby indická vláda udržela na trhu levné léky. Z léků prodávaných na ohromném indickém trhu je patentovaných desetina.

Novartis o patent pro novou verzi Glivecu v Indii bojoval od roku 2006, získal ji už například v USA, v Rusku a v Číně. Indický zákon ale zakazuje vydávat patenty, jestliže se nový výrobek v zásadě neliší od původní verze. Po vynesení dnešního rozsudku klesly dle agentury AFP akcie indické sekce Novartisu na bombajské burze o téměř sedm procent a prodávaly se za 558 rupií (206 korun).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.