Nový blok jaderné elektrárny Mochovce absolvoval první testy | E15.cz

Nový blok jaderné elektrárny Mochovce absolvoval první testy

Štěpán Bruner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Třetí blok slovenské jaderné elektrárny Mochovce úspěšně prošel první ze série zkoušek, které jej čekají před uvedením do provozu.

Hlavním cílem takzvané studené hydrozkoušky bylo prověřit těsnost primárního okruhu jaderné elektrárny. „Je to klíčový milník, který potvrdil funkčnost všech testovaných komponentů a výrazně nás přiblížil ke spuštění jaderného zařízení do provozu,“ uvedl generální ředitel Slovenských elektráren Branislav Strýček.

Po dalším kole tlakových zkoušek bude následovat zavážení paliva do reaktoru a další kolo zkoušek těsnosti celého systému. Ostrý start třetího bloku plánuje jeho provozovatel, společnost Slovenské elektrárne, na druhé čtvrtletí příštího roku. Spuštění čtvrtého bloku by mělo následovat o rok později.

Dostavba jaderné elektrárny Mochovce je jedním z mála aktuálně probíhajících jaderných projektů v Evropě. Oba nové bloky měly být původně dokončeny v letech 2012 a 2013. Nepodařilo se dodržet ani rozpočet, oproti původním 2,8 miliardy eur se nyní počítá s částkou 5,4 miliardy eur, přičemž ani ta nemusí být konečná. „Vzhledem k tomu, že těch 5,4 miliardy eur je už téměř vyčerpáno a nemáme žádné rezervy na neočekávané události, nemůžu se stoprocentní jistotou potvrdit, že se tento rozpočet nezvýší," dodal Strýček.

Na stavbě třetího a čtvrtého bloku elektrárny se podílí i řada českých firem v čele Škody JS, která dodává jaderný ostrov, tedy jaké jádro obou bloků.  Kromě ní získaly zakázky v Mochovcích i Doosan Škoda Power, Modřany Power, Královopolská RIA, ČKD Praha DIZ a Chladící věže Praha.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah