Nový boj o dividendu Unipetrolu, menšinoví akcionáři chtějí více než dvojnásobek

Unipetrol

Unipetrol Zdroj: unipetrol.cz

Litvínovský Unipetrol
I přes problémy kvůli poklesu ceny ropy a nižšímuprodeji petrochemických produktů kvůli nehodě na etylenové jednotce vytvořila společnost Unipetrol zisk zhruba tři miliardy korun; tržby dosáhly 38,2 miliardy korun.
Požár v litvínovské chemičce Unipetrol
Hasiči zasahují v areálu chemičky Unipetrol
Požár v Unipetrolu
9
Fotogalerie

Největší minoritní akcionář Unipetrolu, společnost Paulinino Limited, nesouhlasí s výší dividendy, kterou navrhlo představenstvo petrochemického holdingu. Požaduje, aby firma vyplatila za loňský rok 18,50 koruny na akcii. Představenstvo Unipetrolu na konci dubna oznámilo, že navrhuje výplatu dividendy 8,30 Kč na akcii. Zhruba 47 milionů korun má jít z loňského zisku, zbytek z nerozděleného zisku. Valná hromada Unipetrolu bude ve středu 7. června.

Pauliniho Limited, za kterou stojí česko-slovenská finanční skupina J&T, kritizuje Unipetrol dlouhodobě, a to nejen kvůli dividendové politice. Zástupce Paulinino Limited Pavel Muchna v lednu obvinil majitele Unipetrolu, polský PKN Orlen, že firmu dlouhodobě tuneluje. Kritizoval i loňskou koupi neratovické společností Spolana, kterou Unipetrol koupil zpět od polské firmy Anwil. Vedení Unipetrolu obvinění odmítlo.

Návrh Paulinino Limited na vyšší dividendu je podložen dvěma faktory. "Unipetrol má poměrně robustní cash flow, je nezadlužen, to znamená, že by měl akcionářům ty peníze jakoby vrátit. Druhý důvod je ten, že říkáme, že celková finanční struktura Unipetrolu, tak jak je v současnosti prezentována, je neefektivní," uvedl.

Finanční ředitel Unipetrolu Miroslaw Kastelik v březnu uvedl, že vedení holdingu se chce v nejbližších letech na zvyšování vyplácené dividendy zaměřit. "Výplata dividend v budoucnosti je podmíněna tím, že si Unipetrol zachová stabilní finanční pozici," uvedl tehdy.

Unipetrol loni zvýšil čistý zisk téměř o miliardu na rekordních 7,98 miliardy korun. Tržby naopak klesly o 21 miliard na 87,8 miliardy korun. Součástí polské PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě, je Unipetrol od roku 2005. PKN drží v Unipetrolu 63procentní podíl. Dalších zhruba 20 procent akcií podle webu firmy vlastní právě Paulinino Limited.

Kromě Paulinino Limited podala podle webu Unipetrolu protinávrh na výši vyplacené dividendy společnost Entris Equity Limited, kterou zastupuje ekonom a poradce finanční skupiny J&T Michal Šnobr. Navrhuje dividendu 13,50 koruny na akcii.

Loni schválila valná hromada firmy dividendu 5,52 korun na akcii. Předtím vyplatila společnost dividendu naposledy za rok 2007. Paulinino Limited loni navrhovala dividendu 15 korun na akcii, Entris Equity Limited 38 korun na akcii.

 Vše o Unipetrolu čtětě zde.