O financování nového jaderného bloku se má rozhodnout do konce roku | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

O financování nového jaderného bloku se má rozhodnout do konce roku

O financování nového jaderného bloku se má rozhodnout do konce roku
Jaderná elektrárna Dukovany
• 
ZDROJ: Jiří Sedláček, CC BY-SA 4.0

ČTK

Do konce letošního roku by se mělo rozhodnout o finančním modelu stavby nového tuzemského jaderného bloku. Po dnešním ranním jednání premiéra Andreje Babiše (ANO), příslušných ministrů a energetické společnosti ČEZ to řekla ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO). Poté podle ní bude následovat jednání s Evropskou komisí o veřejné podpoře stavby a další kroky.

„Základní model bychom ale měli rozhodnout do konce roku,“ uvedla Nováková. Rozhodnutí o stavbě nového jaderného zdroje v ČR dlouhodobě brzdí právě nejasnosti o způsobu financování.

V současnosti existuji tři různé varianty výstavby nových jaderných zdrojů v ČR. První je vytvoření stoprocentní dceřiné společnosti ČEZ, která by se skládala z aktiv společností jaderných elektráren Dukovany a Temelín. Další počítá s výstavbou přes stoprocentní dceřinou firmu ČEZ s možností vstupu vnějšího investora. Poslední možností je dostavba bloků společností plně vlastněnou státem.

Kdo má zaplatit dostavbu Dukovan? Babiš chce rozhodnout ještě letos

Nováková uvedla, že role ČEZ při stavbě nového zdroje musí být významná. „Všichni odborníci v České republice, kteří k jaderné energetice a výstavbě nových jaderných bloků mají co říci a rozumí tomu, jsou v ČEZ. Takže ČEZ z toho nikdy nemůžeme vynechat,“ uvedla. Jednání v podobném složení jako dnes by se podle ní mělo znovu uskutečnit do 14 dní.

O stavbu nové jaderného bloku v Česku se podle dřívějších informací zajímá šest společností. Jde o ruskou státní společnost Rosatom, francouzskou EDF, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a americký Westinghouse.

ČEZ v Turecku krvácí, pád místní měny mu prodražuje úvěry

Nový muž ve vedení ČEZ. Předsedou dozorčí rady se stal Otakar Hora

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!