Předsedou dozorčí rady ČEZ se stal Otakar Hora | e15.cz

Nový muž ve vedení ČEZ. Předsedou dozorčí rady se stal Otakar Hora

ČTK, fry, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Novým předsedou dozorčí rady energetické společnosti ČEZ je Otakar Hora, místopředsedou je nově kromě Ondřeje Landy také Zdeněk Černý. Rada zasedla poprvé od červnové valné hromady firmy, která odvolala tři členy rady včetně předsedy a bývalého předsedy Akademie věd ČR Václava Pačese.
 

Bývalý viceprezident Komory auditorů ČR Hora, který byl dříve také zodpovědný za provozní řízení společností poradenské skupiny KPMG v České republice, byl v červnu do rady zvolen spolu s bývalým členem bankovní rady České národní banky Lubomírem Lízalem a Karlem Tyllem, který je od srpna náměstkem pro veřejné rozpočty na ministerstvu financí. Předseda odborového svazu ECHO Černý působí v radě už od roku 2014.

Dozorčí rada mimo jiné volí a odvolává členy představenstva ČEZ. V červnu v ní kromě Pačese skončili také také Robert Šťastný, který býval označován za nominanta KDU-ČSL, a Petr Polák, který podle médií platil za muže bývalého premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Z 12 členů dozorčí rady ČEZ jich má osm stát, zbytek jsou zástupci zaměstnanců. Podle některých médií po červnových personálních změnách ovládl dozorčí radu svými nominanty premiér Andrej Babiš (ANO), který v minulosti několikrát kritizoval současné vedení společnosti.

Babiš v posledních letech opakovaně dával najevo, že je nespokojen s vedením firmy i prací některých členů dozorčí rady. Například loni v lednu nynější premiér uvedl, že zástupci ministerstva financí v dozorčí radě firmy hlasovali na konci roku 2016 proti prodloužení mandátu stávajícímu vedení firmy. Byli ale přehlasováni a dozorčí rada tehdy potvrdila ve funkci předsedy představenstva ČEZ na další čtyři roky Daniela Beneše. Právě na Beneše míří Babišova kritika nejčastěji.

Současný generální ředitel ČEZ Beneš má ale blízko k prezidentovi Miloši Zemanovi. Beneš letos v lednu podpořil Zemana při znovuzvolení hlavou státu přítomností v jeho volebním štábu. K účasti generálního ředitele firmy ve štábu ČEZ už dříve uvedl, že ji nelze považovat za politicky angažované jednání.

„Tykám si s Milošem Zemanem od počátku 90. let. V té době on začínal a já jsem s ČEZ neměl zdaleka nic společného. Proto jsem ho přišel do štábu podpořit. Nic víc v tom není třeba hledat,“ řekl tehdy serveru iRozhlas.cz Beneš.

Majoritním akcionářem firmy je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií. Stát a firma zvažují stavbu nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany.

Otakar Hora (58)
Absolvent Vysoké školy ekonomické v Praze, obor Ekonomické informace a kontrola v roce 1984. Vědeckou aspiranturu dokončil na Katedře účetnictví VŠE v roce 1993. Od roku 1992 je členem Vědecké rady Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze. V letech 1998 až 2000 byl viceprezidentem Komory auditorů ČR. Od roku 1991 do května roku 2016 působil ve společnosti KPMG Česká republika Audit, od roku 1996 v pozici partnera. V této společnosti byl zodpovědný za sektor energetiky a skupinu průmyslových společností. Byl rovněž zodpovědný za provozní řízení společností skupiny KPMG v České republice v pozici provozního ředitele. Od června 2016 zasedá ve výboru pro audit ČEZ, od loňského roku je Hora místopředsedou výboru pro audit Českých drah.

Autor: ČTK, fry, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah